Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wymiana jeńców w Donbasie

Strategia i polityka, Służby państwowe, 29 grudnia 2019

Ukraina i separatystyczne republiki ludowe w Donbasie dokonały dziś wymiany jeńców i więźniów. Republika Ługańska przekazała Ukrainie 25 osób, a Doniecka 51. W drugą stronę przekazano, odpowiednio, 63 i 61 osób. Strony oceniają, że w ten sposób wypełniono wcześniejsze ustalenia. Niektóre źródła dodają, że liczba wymienionych jeńców może jeszcze wzrosnąć. Obecnie trwają procedury identyfikacyjne przekazanych osób.

Na przedmieściach Gorłowki przeprowadzono dziś wymianę jeńców i więźniów pomiędzy Ukrainą i separatystycznymi republikami ludowymi w Donbasie / Zdjęcie: via ren.tv

Według ujawnionych danych, Kijów przekazał republikom pewną liczbę Rosjan i jednego Brazylijczyka. Są też mieszkańcy terenów znajdujących poza separatystycznymi republikami, z Mariupola, Krasnoarmeiska, Kramatorska i Charkowa. Wśród uwolnionych są m.in. funkcjonariusze specjalnej jednostki MSW Ukrainy Bierkut. Byli oni oskarżani o strzelanie do protestujących na Majdanie w 2014. Szacuje się, że mieszkańcy republik stanowią zaledwie 20% osób przekazanych przez Ukrainę.

Wymiana odbywała się na linii kontaktowej stron, w punkcie kontrolnym w rejonie Gorłowki. Obserwowali ją przedstawiciele Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.

Poprzednia wymiana miała miejsce 27 grudnia 2017. Wówczas wymieniono 233 uwięzionych za 73. Obie wymiany odbyły się zgodnie z formułą wszyscy ustaleni za wszystkich ustalonych (zidentyfikowanych). Taką zasadę przyjęto w porozumieniach z Mińska z 2015. Szczegóły dzisiejszej wymiany doprecyzowano 10 grudnia w Paryżu podczas spotkania w tzw. formule normandzkiej oraz podczas wideokonferencji 23 grudnia. W ramach umowy strony zobowiązały się do zakończenia procedur ułaskawienia i nie wznowienia ścigania osób zwolnionych.


Drukuj Góra