Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wymiana jeńców w Donbasie

Strategia i polityka, Służby państwowe, 29 grudnia 2019

Ukraina i separatystyczne republiki ludowe w Donbasie dokonały dziś wymiany jeńców i więźniów. Republika Ługańska przekazała Ukrainie 25 osób, a Doniecka 51. W drugą stronę przekazano, odpowiednio, 63 i 61 osób. Strony oceniają, że w ten sposób wypełniono wcześniejsze ustalenia. Niektóre źródła dodają, że liczba wymienionych jeńców może jeszcze wzrosnąć. Obecnie trwają procedury identyfikacyjne przekazanych osób.

Na przedmieściach Gorłowki przeprowadzono dziś wymianę jeńców i więźniów pomiędzy Ukrainą i separatystycznymi republikami ludowymi w Donbasie / Zdjęcie: via ren.tv

Według ujawnionych danych, Kijów przekazał republikom pewną liczbę Rosjan i jednego Brazylijczyka. Są też mieszkańcy terenów znajdujących poza separatystycznymi republikami, z Mariupola, Krasnoarmeiska, Kramatorska i Charkowa. Wśród uwolnionych są m.in. funkcjonariusze specjalnej jednostki MSW Ukrainy Bierkut. Byli oni oskarżani o strzelanie do protestujących na Majdanie w 2014. Szacuje się, że mieszkańcy republik stanowią zaledwie 20% osób przekazanych przez Ukrainę.

Wymiana odbywała się na linii kontaktowej stron, w punkcie kontrolnym w rejonie Gorłowki. Obserwowali ją przedstawiciele Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.

Poprzednia wymiana miała miejsce 27 grudnia 2017. Wówczas wymieniono 233 uwięzionych za 73. Obie wymiany odbyły się zgodnie z formułą wszyscy ustaleni za wszystkich ustalonych (zidentyfikowanych). Taką zasadę przyjęto w porozumieniach z Mińska z 2015. Szczegóły dzisiejszej wymiany doprecyzowano 10 grudnia w Paryżu podczas spotkania w tzw. formule normandzkiej oraz podczas wideokonferencji 23 grudnia. W ramach umowy strony zobowiązały się do zakończenia procedur ułaskawienia i nie wznowienia ścigania osób zwolnionych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.