Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Katastrofa wojskowego An-12 w Sudanie

Wypadki, Lotnictwo wojskowe, 02 stycznia 2020

Dziś wieczorem z lotniska el-Geneina (Al Junaynah) w Darfurze Zachodnim w Sudanie wystartował wojskowy samolot transportowy An-12 z 18 osobami na pokładzie. 7 z nich, w tym 3 oficerów, było członkami załogi. Mieli lecieć do Chartumu – stolicy Sudanu.

Samolot nie dotarł do celu. Rozbił się wkrótce po starcie. Jego całkowicie spalony wrak znaleziono niecałe 10 km od lotniska startu.

Wrak rozbitego w Darfurze Zachodnim w Sudanie samolotu transportowego An-12 całkowicie spłonął / Zdjęcie: Twitter

Gdy do wraku dotarli ratownicy okazało się, że wszyscy lecący samolotem zginęli. Wśród ofiar było 3 sędziów i 8 cywilów, w tym 4 dzieci. Cywile byli poszkodowanymi w walkach toczących się Darfurze Zachodnim.

Nie wiadomo, co było przyczyną katastrofy. Wiadomo, że dzień wcześniej samolot przywiózł do Darfuru Zachodniego pomoc humanitarną.

Załadunek przed startem samolotu An-12 lotniska el-Geneina w Sudanie. Samolot miał przewieźć do Chartumu m.in. poszkodowanych w konflikcie w Darfurze Zachodnim / Zdjęcie: Twitter

W Darfurze Zachodnim od lat toczą się wojny religijne. W starciach uczestniczą różne grupy etniczne, w tym czarnoskórzy tubylcy i muzułmanie z północy. Nie wiadomo, czy samolot został zaatakowany przez którąś z walczących stron.

Rozbity samolot to transportowy górnopłat An-12A nr ser. 2340606, wyprodukowany w 1962. Należał do sudańskich wojsk lotniczych. Pierwotnie latał w barwach wojsk lotniczych ZSRS, jako CCCP-12971. Ostatnio był uzytkowany przez Goliaf Air ze zn. rej. S9-DAF.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.