Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Hiszpańskie M113 z ppk Spike

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 07 stycznia 2020

Według doniesień hiszpańskich mediów tamtejszy resort obrony zamierza przystosować około 60 gąsienicowych transporterów opancerzonych M113 do roli niszczyciela czołgów. Głównym uzbrojeniem pojazdów Exército de Terra (wojsk lądowych) mają być ppk Spike.

Hiszpańskie M113 zostaną wyposażone w wyrzutnie ppk Spike / Zdjęcie: Exército de Terra

Prototyp M113 w wariancie niszczyciela czołgów został opracowany przez hiszpańskie zakłady remontowe PCMASA. Jest on oparty na starszym wariancie tego pojazdu M113A2TOA MCC (Milan Misil Contracarro), którego uzbrojenie stanowi ppk Milan. Prototypowy pojazd jest obecnie testowany przez 31. Pułk Asturias z XII Brygady Guadarrama. Pomimo zastępowania M113 przez nowe kto Piranha V zastosowanie nowoczesnego uzbrojenia pozwoli utrzymać część starszych transporterów w służbie.

Propozycja zakładów PCMASA w pewnym stopniu przypomina niektóre rozwiązania prezentowane na ubiegłorocznych targach MSPO proponowanych Wojsku Polskiemu w ramach programu Ottokar-Brzoza. Jedną z proponowanych przez polski przemysł konstrukcji była modernizacja BWP-1 do roli niszczyciela czołgów. Wyposażenie stanowiła wieloprowadnicowa wyrzutnia ppk. Wykorzystując starsze podwozia do nowej roli możliwa jest redukcja kosztów, a także ograniczenie ryzyka związanego z nowym, niesprawdzonym nośnikiem uzbrojenia.


Drukuj Góra