Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Serbia zreorganizowała siły specjalne

Wojska specjalne, Strategia i polityka, 07 stycznia 2020

Zmiana organizacji Serbskich Sił Zbrojnych (Vojska Srbije, VS) weszła w życie 21 grudnia 2019, kiedy elitarna Specijalna brigada (Brygada Specjalna) została rozwiązana, a podporządkowane jej 63. Batalion Spadochroniarzy i 72. Batalion Dowodzenia i Rozpoznawczy zostały przekształcone w brygady, stacjonujące w koszarach Rastko Nemanjić w Pančevie. W skład 72. Brygady Operacji Specjalnych wchiodzą baon dowodzenia, 2 baony operacji specjalnych Gryfy i Sokoły i kompania logistyczna.

/ Zdjęcie: MO Serbii

Brygada sił specjalnych, uwzględniając bieżące wyzwania, ryzyka i zagrożenia dla bezpieczeństwa, jest modyfikowana i reorganizowana, aby zgodnie z najlepszymi standardami międzynarodowymi jednostki sił specjalne serbskich sił zbrojnych mogły skutecznie sprostać wyzwaniom bezpieczeństwa i wypełnić swoje Istotne zadania. Decyzja o utworzeniu 63. Brygady Spadochronowej i 72. Brygady Operacji Specjalnych z obecnej Brygady Sił Specjalnych została podjęta w celu zwiększenia szybkości reakcji, uproszczenia łańcucha dowodzenia i skutecznego reagowania na współczesne wyzwania, ryzyka i zagrożenia, które pokazują potrzebę wszechstronnego i analitycznego rozważenia miejsca, roli i zadań jednostek specjalnych w nadchodzących czasach – powiedział szef sztabu generalnego VS gen. Milan Mojsilović.

Poprzednio Serbia zreorganizowała swoje siły specjalne 2 kwietnia 2006, gdy Brygada Specjalna została wyłączona ze struktury organizacyjnej serbskich wojsk lądowych i podporządkowana bezpośrednio szefowi sztabu generalnego VS w celu zwiększenia szybkości reakcji i uproszczenia łańcucha dowodzenia.

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego


Drukuj Góra