Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Serbia zreorganizowała siły specjalne

Wojska specjalne, Strategia i polityka, 07 stycznia 2020

Zmiana organizacji Serbskich Sił Zbrojnych (Vojska Srbije, VS) weszła w życie 21 grudnia 2019, kiedy elitarna Specijalna brigada (Brygada Specjalna) została rozwiązana, a podporządkowane jej 63. Batalion Spadochroniarzy i 72. Batalion Dowodzenia i Rozpoznawczy zostały przekształcone w brygady, stacjonujące w koszarach Rastko Nemanjić w Pančevie. W skład 72. Brygady Operacji Specjalnych wchiodzą baon dowodzenia, 2 baony operacji specjalnych Gryfy i Sokoły i kompania logistyczna.

/ Zdjęcie: MO Serbii

Brygada sił specjalnych, uwzględniając bieżące wyzwania, ryzyka i zagrożenia dla bezpieczeństwa, jest modyfikowana i reorganizowana, aby zgodnie z najlepszymi standardami międzynarodowymi jednostki sił specjalne serbskich sił zbrojnych mogły skutecznie sprostać wyzwaniom bezpieczeństwa i wypełnić swoje Istotne zadania. Decyzja o utworzeniu 63. Brygady Spadochronowej i 72. Brygady Operacji Specjalnych z obecnej Brygady Sił Specjalnych została podjęta w celu zwiększenia szybkości reakcji, uproszczenia łańcucha dowodzenia i skutecznego reagowania na współczesne wyzwania, ryzyka i zagrożenia, które pokazują potrzebę wszechstronnego i analitycznego rozważenia miejsca, roli i zadań jednostek specjalnych w nadchodzących czasach – powiedział szef sztabu generalnego VS gen. Milan Mojsilović.

Poprzednio Serbia zreorganizowała swoje siły specjalne 2 kwietnia 2006, gdy Brygada Specjalna została wyłączona ze struktury organizacyjnej serbskich wojsk lądowych i podporządkowana bezpośrednio szefowi sztabu generalnego VS w celu zwiększenia szybkości reakcji i uproszczenia łańcucha dowodzenia.

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.