Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pojazdy dla 6. BPD

Wojska lądowe, 15 stycznia 2020

Dzisiaj, 15 stycznia, w Krakowie żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej, odebrali 15 pojazdów wojsk aeromobilnych. To pierwsza transza wozów zakupionych na mocy umowy z 14 grudnia 2018, która obejmuje dostawę 55 pojazdów wojsk aeromobilnych przeznaczonych do desantowania techniką spadochronową, 105 przyczep specjalnych oraz pakiet logistyczny i szkoleniowy.

Pierwszych 15 pojazdów i przyczep przeznaczonych jest dla żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej / Zdjęcie: MON 

Wartość umowy wyniosła 33,1 mln zł, a w przypadku uruchomienia prawa opcji na zakup dodatkowych 25 pojazdów i 55 przyczep wzrośnie o 15,7 mln zł brutto. Termin zakończenia dostaw został określony w umowie na koniec 2022.

Dostawcą sprzętu jest konsorcjum KAFAR Bartłomiej Sztukiert z Zielonki, spółka HIBNERYT z Ostrowca Świętokrzyskiego, spółka Auto Podlasie z Siedlec, spółka Auto Special, oddział Sobiesław Zasada z Warszawy.Wozy opracowano samodzielnie, na bazie jednego z wariantów Toyoty Land Cruiser.

Pojazd wojsk aeromobilnych o wysokiej mobilności przeznaczony do desantowania techniką spadochronową oraz przyczepa specjalna do pojazdu wojsk aeromobilnych wysokiej mobilności przeznaczone są do transportu wyposażenia i zaopatrzenia na zrzutowisku po desantowaniu oraz w składzie patrolu pieszego, a także do holowania artyleryjskich systemów uzbrojenia o masie nie mniejszej niż 1000 kg. Sam pojazd będzie mógł służyć również jako platforma do montażu uzbrojenia, albo służyć do transportu chorych, rannych, lub poszkodowanych na polu walki (CASEVAC).

Pojazdy mogą być transportowane przez śmigłowiec (pod kadłubem), a także są przystosowane do zrzutu na platformie desantowej PDS typu V (108”, 12 stóp) z pokładu samolotów C-130 lub C295M. Ze względu na ciężar (pojazdu i platformy) do desantowania używane będą dwa spadochrony o powierzchni 700 m2 każdy (Pojazdy dla Wojsk Aeromobilnych, 2017-07-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.