Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Imię dla CVN 81

Marynarka wojenna, Historia, 21 stycznia 2020

Pełniący obowiązki Sekretarza US Navy (Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych Ameryki) Thomas B. Modly nadał dzisiaj (21 stycznia) imię trzeciemu przyszłemu lotniskowcowi typu Gerald R. Ford. Jednostka, oznaczona jako CVN 81, została nazwana USS Doris Miller.

CVN 81 będzie pierwszym lotniskowcem nazwany na cześć Afroamerykanina / Zdjęcie: US Navy 

Doris Dorie Miller, ur. 12 października 1919, był pierwszym czarnoskórym amerykańskim marynarzem, któremu przyznano Krzyż Marynarki Wojennej – trzecie w kolejności najwyższe odznaczenie przyznawane przez US Navy. Podczas ataku na Pearl Harbor służył jako pomocnik kucharza na pancerniku USS West Virginia (BB-48). Gdy zaczął się nalot, został skierowany do pomocy w obsłudze 12,7-mm km. Pomimo braku szkolenia przejął nad nim kontrolę i prowadził ogień do japońskich samolotów, aż do wyczerpania amunicji. W tym czasie co najmniej dwie bomby i torpedy trafiły w pokład USS West Virginia. Pancernik stopniowo zaczął osiadać na dnie. Miller wraz z ocalałą załogą opuścił jednostkę.

Następnie Miller, nadal służący jako kucharz, wszedł w skład załogi lotniskowca USS Liscome Bay (CVE-56), który brał udział w bitwie pod Tarawą 20 listopada 1943 . 24 listopada japońska torpeda z okrętu typu I-175 trafiła w rufę CVE-56. Z załogi okrętu ocalało 242 oficerów i marynarzy. 7 grudnia 1943 roku rodzice Millera zostali zawiadomieni, że najprawdopodobniej ich syn zginął w boju. Dopiero 25 listopada ogłoszono oficjalnie, że Doris Miller zginął w boju.

W 1942 dokonania Millera zostały uwiecznione w audycjach radia CBS. W filmie Tora! Tora! Tora!, z 1970 w postać Millera wcielił się Elven Havard, w 2001, w filmie Pearl Harbor – Cuba Gooding Jr. Imię bohaterskiego marynarza nosił wcześniej USS Miller – eskortowiec oceaniczny (DE-1091), następnie klasyfikowany jako fregata (FF-1091) typu Knox, eksploatowany przez US Navy od 30 czerwca 1973 do 15 października 1991.


Drukuj Góra