Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Próby Hydrop

Lotnictwo cywilne, Służby państwowe, 24 stycznia 2020

Spółka Elbit Systems przeprowadziła pokaz działania swojego systemu Hydrop, innowacyjnego rozwiązania umożliwiającego precyzyjne gaszenie pożarów z lotu na dużej wysokości. Pokaz w warunakch rzeczywistych przeprowadzono w ramach ćwiczenia prowadzonego przez izraelskie służby ratownicze i straż pożarną.

Nowy system gaszenia pożarów Hydrop znacznie zwiększa bezpieczeństwo załóg samolotów i śmigłowców pożarniczych / Zdjęcia: Elbit Systems

Podczas ćwiczenia dwa samoloty Air Tractor zostały skierowane do gaszenia płonącego pola z wysokości 150 m, ponad czterokrotnie większej niż standardowa podczas misji zwalczania pożaru. Używając systemu HyDrop, każdy samolot zrzucił 1,6 t płynnych granulek, o masie 140 g każda, po obliczonej wcześniej trajektorii balistycznej, osiągając precyzyjne trafienie. Na 1 m2pożaru zrzucono średnio 1-2 l środka gaśniczego.

Od 1953 gaszenie pożarów z powietrza odbywa się poprzez zrzucenie środka gaśniczego w locie na wysokości 30-35 m w celu zmniejszenia strat spowodowanych jego rozpylaniem. W dodatku można je wykonywać tylko w dzień ze względów bezpieczeństwa i przepisów lotnictwa cywilnego.

 

W związku z tym Elbit Systems opracował system Hydrop, który umożliwia precyzyjnie wyliczone zrzuty biodegradowalnych płynnych granulek z wysokości od 150 do 600 m, także podczas lotów nocnych. W jego skład wchodzą elementy zapożyczone z samolotów bojowych, w tym komputer balistyczny, układ dowodzenia i kierowania (C2) i wyświetlacze elektroniczne. Granulki środka gaśniczego są przechowywane w specjalnie zaprojektowanym dozowniku. Układ C2 kieruje lotem statku powietrznego do punktu zrzutu, podczas gdy komputer balistyczny wylicza dokładną trajektorię zrzutu, biorąc pod uwagę prędkość statku powietrznego, wysokość, pozycję (wg GPS), wiatr oraz masę i kształt granulek.

System Hydrop zawiera także maszynę do produkcji granulek, mieszczącą się w standardowym kontenerze 20-stopowym, która może wytwarzać do 10 t granulatu na godzinę. Wykazano, że biodegradowalne granulki, które mogą być wypełnione wodą, pianą lub środkiem gaśniczym, nie zawierają szkodliwych pozostałości i nie są szkodliwe dla osób na ziemi.
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.