Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

US Navy zagłuszała GPS

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 25 stycznia 2020

Od 14 do 24 stycznia 2020 US Navy prowadziła w rejonie Florydy ćwiczenia z użyciem systemów zakłócających sygnał GPS. Odpowiednie komunikaty na ten temat opublikowała m.in. amerykańska Federalna Administracja Lotnicza (FAA). Ostrzegały one pilotów cywilnych i komercyjnych, że testy mogą spowodować niedostępność lub brak wiarygodności sygnału GPS.

Mapa obszaru objętego ćwiczeniami zagłuszania GPS opublikowana przez FAA / Ilustracja: FAA

Powiadomienia zostały ogłoszone pierwotnie przez dowództwo US Navy Carrier Strike Group 4 (CSG4) z Naval Station Norfolk w stanie Wirginia. Zagłuszanie i zakłócanie sygnałów GPS miało wspierać duże ćwiczenia odbywające się u wschodnich wybrzeży USA. Wojskowi zapewniali, że ich działania nie powinny wpłynąć na użycie cywilnych i komercyjnych naziemnych urządzeń wykorzystujących GPS, takich jak nawigacja samochodowa czy zegarki używane przez biegaczy. Mogły jednak utrudnić korzystanie z urządzeń wspierających ruch lotniczy i morski.

To nie pierwsze takie ćwiczenia prowadzone przez US Navy. M.in. na początku lutego 2019 Carrier Strike Group Four przeprowadziła podobne testy zakłócania GPS na tym samym obszarze, co obecnie. Do 30 stycznia 2020 mają zostać ogłoszone informacje dotyczące podobnych testów planowanych w rejonach Fort Hood w Teksasie, Yuma Proving Grounds w Arizonie, bazy US Air Force Cannon w Nowym Meksyku i Fort Bragg w Karolinie Północnej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.