Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Polskie drogi do morza

Imprezy branżowe, Historia, Marynarka wojenna, 29 stycznia 2020

Rok bieżacy został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony Rokiem Zaślubin Polski z Morzem. 10 lutego 1920 dokonał ich gen. dyw. Józef Haller, wrzucając do wód Zatoki Puckiej platynowy pierścień. Był to symbol odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku.

 

W stulecie tego wydarzenia Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie wspólnie z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przygotowała wystawę Polskie drogi do Bałtyku 1918-1920. Przypomina ona historyczne związki Polski z morzem, przedstawia sprawę Polskiego Pomorza na konferencji wersalskiej, sylwetki kaszubskich orędowników przyłączenia Pomorza i Gdańska do Polski, utworzenie Frontu Pomorskiego i jego dowódcę, gen. dyw. Józefa Hallera, oraz początki polskiej Marynarki Wojennej. Szczególną wymowę mają archiwalne fotografie prasowe, ukazujące powitanie Wojska Polskiego przez mieszkańców miast Pomorza i Powiśla.

Wernisaż wystawy odbędzie się 8 lutego 2020 w Muzeum MW w Gdyni o godz. 13.30.

W ramach obchodów ogranizatorzy zapraszają również do udziału w konferencji popularno-naukowej Polskie drogi do morza, przygotowanej przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i Burmistrza Miasta Pucka, która odbędzie się w dniach 8-9 lutego br. Spotkanie rozpocznie się 8 lutego o godz. 10.00 w Muzeum MW. Drugiego dnia konferencja odbędzie się w Ratuszu Miejskim w Pucku od godz. 14.00.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.