Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Panzergrenadierbrigade 37 digitalizowana

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 30 stycznia 2020

Należąca do Bundeswehry Panzergrenadierbrigade 37 (37. Brygada Grenadierów Pancernych) przygotowuje się do wejścia w 2023 w skład Very High Readiness Joint Task Force, tzw. szpicy NATO. Głównym elementem przygotowań jest implementacja w całej brygadzie nowego cyfrowego systemu dowodzenia i wymiany informacji (Nowy kryzysowy plan NATO: 4 x 30, 2018-06-13).

Digitalizacja brygady wiąże się z wyposażeniem 2400 pojazdów i stanowisk dowodzenia w elementy BMS / Zdjęcie: Bundeswehra

Brygada ta jest pierwszym dużym oddziałem Bundeswehry, który zostanie w pełni ucyfrowiony. Otrzyma ona system zarządzania polem walki (BMS) oparty na oprogramowaniu SitaWare. Użycie go znacznie uprości i skróci proces dowodzenia i wymiany informacji na lądowym polu walki.

Oprogramowanie SitaWare opracowała duńska spółka Systematic. Zostało ono już użyte przez siły zbrojne 30 państw. Obecnie trwa szkolenie żołnierzy w użyciu BMS. System będzie funkcjonował przy użyciu posiadanego przez Bundeswehrę sprzętu w postaci radiostacji rodziny SEM.

Realizowany proces kompleksowej implementacji BMS nie jest powiązany wyłącznie z uczestnictwem w tzw. szpicy. Digitalizacja została zawarta w planach rozwoju Bundeswehry, tj struktury dywizji wojsk lądowych Division 2027 i organizacji całych wojsk lądowych w ramach Heer 4.0. W ramach tego ostatniego programu do 2032 w BMS mają zostać wyposażone całe wojska lądowe.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.