Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Finlandia i Łotwa na wspólnych zakupach

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 30 stycznia 2020

Szefowie resortów obrony narodowej Finlandii i Łotwy zawarli porozumienie w sprawie wspólnego zakupu kołowych transporterów opancerzonych dla sił zbrojnych. Porozumienie nie wyklucza udziału w programie również innych państw.

Na informacje dotyczące liczby i wariantów transporterów zamawianych przez Finlandię i Łotwę, a także wartości potencjalnego kontraktu należy jeszcze poczekać / Zdjęcie: Patria

Wspólne konsultacje resortów doprowadziły do wyboru fińskich transporterów Patria 6x6. Konstrukcja ta ma masę 24 000 kg i ładowność do 8500 kg. Opancerzenie zapewnia ochronę na poziomie 2 wg STANAG z możliwością wzmocnienia go do poziomu 4.

Głównym celem zakupu jest zwiększenie mobilności pododdziałów piechoty. Wspólne nabycie jednego typu sprzętu pozwoli również obniżyć koszty zakupu i eksploatacji dzięki wystąpieniu efektu skali. Zawiązane porozumienie to kontynuacja współpracy po podpisaniu listu intencyjnego w grudniu ubiegłego roku przez ministrów obrony Finlandii, Łotwy i Estonii. Niewykluczone, że do udziału w zakupie dołączy również wspomniana Estonia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.