Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bał nad Morzem Kaspijskim

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 31 stycznia 2020

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o rozpoczęciu przez Flotyllę Kaspijską WMF eksploatacji lądowego systemu przeciwokrętowego 3K60 Bał. Ceremonia przekazania sprzętu odbyła się w Republice Dagestanu.

Nośnikiem systemu są ciężkie pojazdy transportowe MZKT-7930. Pojedynczy pojazd-wyrzutnia przewozi maksymalnie 8 pocisków H-35 / Zdjęcie: MO Rosji

Flotylla Kaspijska otrzymała najprawdopodobniej pododdział wielkości baterii. System 3K60 Bał do zwalczania celów nawodnych używa poddźwiękowych pocisków H-35 Uran. Są to pociski, które poruszają do celu na niewielkiej wysokości (10-15 m), by maksymalnie opóźnić wykrycie przez sensory atakowanej jednostki. Tuż przed zbliżeniem się do celu zniżają lot do 4 m, co ma utrudnić zestrzelenie pocisku przez systemy obronne okrętu.

Pocisk występuje w kilku wariantach. Wariant H-35E ma zasięg do 130 km. W H-35UE wzrósł on do 260 km. Oba warianty są wyposażone w penetrującą głowicę odłamkowo-burzącą o masie 145 kg. Naprowadzanie na cel zapewnia głowica z radiolokatorem o zasięgu do 20 km. Jak deklarują Rosjanie, pojedynczy zestaw systemu Bał może w krótkim czasie wystrzelić ponad 50 pocisków przeciwokrętowych. Pociski H-35 mogą być umieszczone nie tylko na wyrzutniach naziemnych, lecz także na okrętach nawodnych i statkach powietrznych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.