Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Palestyna zerwała stosunki z USA i Izraelem

Strategia i polityka, 01 lutego 2020

Prezydent Palestyny Mahmoud Abbas ogłosił zerwanie przez ten kraj wszelkich relacji z USA i Izraelem. To efekt braku zgody na tzw. umowę stulecia zaproponowaną przez prezydenta Donalda Trumpa. Abbas stwierdził, że oba państwa zostały poinformowane o decyzji Palestyńczyków. Zerwanie relacji dotyczy także spraw związanych z bezpieczeństwem.

O palestyńskiej decyzji Mahmoud Abbas poinformował podczas spotkania Ligi Państw Arabskich w Kairze. Było ono poświęcone analizie propozycji USA i możliwym reakcjom na nie państw regionu. Wcześniej Abbas ogłosił plan przemówienia na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie umowy stulecia. Powiedział, że chce przekazać społeczności międzynarodowej stanowisko Palestyny przeciwne atakowi na palestyńskie prawa narodowe przez administrację Trumpa.

Tzw. umowę stulecia Donald Trump ogłosił 28 stycznia 2020. Plan miał uspokoić Bliski Wschód, a przede wszystkim wyjaśnić relacje Izraela i Palestyny. W Izraelu wywołał różne reakcje – od poparcia przez układ rządzący do ostrych protestów większości opozycji. Na terenach zamieszkiwanych przez Palestyńczyków, na ulicach Gazy i miast na Zachodnim Brzegu Jordanu wybuchły zamieszki, doszło do starć z izraelską policją, w wyniku których 13 osób zostało rannych

W ramach tzw. umowy stulecia Trump zaproponował uznanie Izraela i Palestyny za dwa odrębne państwa. Według mapy pokazanej przez amerykańskiego prezydenta Jerozolima powinna pozostać stolicą Izraela, a Wschodnia Jerozolima palestyńską (według premiera Izraela, Benjamina Netanjahu, pod tą nazwą kryje się graniczące z Jerozolima miasteczko Abu Dis). Strefę Gazy i Zachodni Brzeg miałby połączyć podziemny tunel. Z innych dokumentów wynikało jednak, że cała Jerozolima pozostałaby pod kontrolą Izraela. Izrael zachował by też większość (87%) terytoriów zajmowanych przez jego kolonizatorów na Zachodnim Brzegu. W zamian Palestyńczykom obiecano bliżej nieokreślone terytoria na pustyni Negew.

Abbas nazwał propozycję Trumpa spiskiem i powiedział, że Jerozolima nie jest na sprzedaż. Podkreślił, że to historyczna stolica Palestyny. Do tej pory na mapach wydawanych przez organizacje palestyńskie i związane z nimi Izrael jest przedstawiany jako okupowana Palestyna.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.