Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Seryjna wieża AU-220M zadebiutuje w Indiach

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Imprezy branżowe, 02 lutego 2020

Główny konstruktor i szef biura rozwoju rosyjskiej CNII Buriewiestnik z Niżnego Nowgorodu, Nikołaj Komow zapowiada debiut seryjnego modułu wieżowego AU-220M, uzbrojonego w automatyczną armatę kal. 57 mm podczas targów DefExpo India 2020 (5-9.02).

Tak organizatorzy wystawy DefExpo India 2020 anonsują jedną z jej supernowości – seryjną rosyjską wieżę AU-220M / Zdjęcie: DefExpo

Rosyjska wieża z działem imponującego kalibru w wersji podstawowej była pokazywana już kilkakrotnie podczas różnego rodzaju wystaw i prezentacji, także dla tradycyjnych zagranicznych klientów rosyjskiej zbrojeniówki z informacją, że przeznaczona może być dla modernizacji średniej masy wozów bojowych Rosji, ale przede wszystkim dla nowej generacji pojazdów opancerzonych, takich jak BMP T-15 na platformie podwoziowej czołgu Armata, czy Kurganiec-25 i kołowy Bumerang. Nowa, seryjna wieża AU-220M, wedle zapowiedzi Komowa dla kanału Zwiezda, została gruntownie przekonstruowana. Wprowadzono w niej modyfikacje, które wynikają z wielomiesięcznych testów ogniowych prototypów.

Co zmieniono? Przede wszystkim zmniejszono wysokość wieży, co pozwoliło zmienić i ulepszyć system podawania amunicji do działa kal. 57 mm, które zachowało dotychczasową szybkostrzelność – 80 pocisków na minutę i zasięg celnego ognia – 14,5 km. Ogień prowadzić można strzałami bezpośrednimi i stromotorowo. Armata strzela trzema rodzajami nabojów – przeciwpancernymi-podkalibrowymi, rozpryskowymi-odłamkowymi z programowanym dystansem wybuchu i kierowanymi, co jest zupełną nowością amunicyjną Rosji. Nie wiadomo jednak, czy te dwa ostatnie typy nabojów są już gotowe i znajdują się w produkcji.

Wedle słów Komowa, w seryjnej AU-220M zainstalowano optoelektroniczny autotracker, który umożliwia, po wskazaniu celu, jego automatyczne utrzymywanie w celowniku (w świecie nie jest to specjalna nowość – pierwsi byli Izraelczycy, ale w Rosji – tak). To wszystko po to, aby z dużego dystansu można było zwalczać za pomocą potężnej amunicji kal. 57 mm szybko poruszające się cele latające, takie jak bsl czy śmigłowce. Wieżę i działo można, za pomocą zamontowanej automatyki, obsługiwać z wnętrza uzbrojonego w nią wozu bojowego z dowolnego stanowiska – jednoosobowo. Spełniać więc może rolę systemu wieżowego bezzałogowego. Konstruktor zapowiada zresztą, iż AU-220 M przewidziana jest także dla robotycznych wozów bojowych przyszłości, jakie mają powstać w Rosji w wyniku modyfikacji obecnych platform bojowych.


Drukuj Góra