Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Seryjna wieża AU-220M zadebiutuje w Indiach

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Imprezy branżowe, 02 lutego 2020

Główny konstruktor i szef biura rozwoju rosyjskiej CNII Buriewiestnik z Niżnego Nowgorodu, Nikołaj Komow zapowiada debiut seryjnego modułu wieżowego AU-220M, uzbrojonego w automatyczną armatę kal. 57 mm podczas targów DefExpo India 2020 (5-9.02).

Tak organizatorzy wystawy DefExpo India 2020 anonsują jedną z jej supernowości – seryjną rosyjską wieżę AU-220M / Zdjęcie: DefExpo

Rosyjska wieża z działem imponującego kalibru w wersji podstawowej była pokazywana już kilkakrotnie podczas różnego rodzaju wystaw i prezentacji, także dla tradycyjnych zagranicznych klientów rosyjskiej zbrojeniówki z informacją, że przeznaczona może być dla modernizacji średniej masy wozów bojowych Rosji, ale przede wszystkim dla nowej generacji pojazdów opancerzonych, takich jak BMP T-15 na platformie podwoziowej czołgu Armata, czy Kurganiec-25 i kołowy Bumerang. Nowa, seryjna wieża AU-220M, wedle zapowiedzi Komowa dla kanału Zwiezda, została gruntownie przekonstruowana. Wprowadzono w niej modyfikacje, które wynikają z wielomiesięcznych testów ogniowych prototypów.

Co zmieniono? Przede wszystkim zmniejszono wysokość wieży, co pozwoliło zmienić i ulepszyć system podawania amunicji do działa kal. 57 mm, które zachowało dotychczasową szybkostrzelność – 80 pocisków na minutę i zasięg celnego ognia – 14,5 km. Ogień prowadzić można strzałami bezpośrednimi i stromotorowo. Armata strzela trzema rodzajami nabojów – przeciwpancernymi-podkalibrowymi, rozpryskowymi-odłamkowymi z programowanym dystansem wybuchu i kierowanymi, co jest zupełną nowością amunicyjną Rosji. Nie wiadomo jednak, czy te dwa ostatnie typy nabojów są już gotowe i znajdują się w produkcji.

Wedle słów Komowa, w seryjnej AU-220M zainstalowano optoelektroniczny autotracker, który umożliwia, po wskazaniu celu, jego automatyczne utrzymywanie w celowniku (w świecie nie jest to specjalna nowość – pierwsi byli Izraelczycy, ale w Rosji – tak). To wszystko po to, aby z dużego dystansu można było zwalczać za pomocą potężnej amunicji kal. 57 mm szybko poruszające się cele latające, takie jak bsl czy śmigłowce. Wieżę i działo można, za pomocą zamontowanej automatyki, obsługiwać z wnętrza uzbrojonego w nią wozu bojowego z dowolnego stanowiska – jednoosobowo. Spełniać więc może rolę systemu wieżowego bezzałogowego. Konstruktor zapowiada zresztą, iż AU-220 M przewidziana jest także dla robotycznych wozów bojowych przyszłości, jakie mają powstać w Rosji w wyniku modyfikacji obecnych platform bojowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.