Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Forsvaret prezentują zmodernizowane Leopardy

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 08 lutego 2020

Siły zbrojne Danii – Forsvaret  zaprezentowały 5 lutego pierwsze zmodernizowane w Niemczech do wariantu Leopard 2A7 czołgi Leopard 2. Uroczystej prezentacji czołgów dokonano w garnizonie w Holstebro.

Modernizacja duńskich czołgów jest realizowana na podstawie kontraktu z 2017. Modernizacji zostaną poddane 44 czołgi Leopard 2A5DK. Proces ten ma zostać zakończony w 2022. Wszystkie zmodernizowane czołgi trafią do jedynej jednostki Forsvaret używającej czołgów podstawowych – Jutlandzkiego Pułku Dragonów z garnizonem w Holstebro. Realnie jest to pododdział wielkości batalionu.

Modernizacji są poddawane stosunkowo nowe czołgi Leopard 2A5DK, które Dania nabyła w 2005 / Zdjęcie: Forsvaret

- To historyczny dzień. Wiele lat po tym jak pierwsze czołgi Centurion dotarły do koszar w Holstebro w 1953. Teraz jest 2020, kiedy znowu otrzymujemy jedne z najlepszych czołgów na świecie, wprowadzane na teren garnizonu przez tę samą bramę – powiedział dowódca pułku, płk Anders Poulsen.

Nie został ujawniony zakres modernizacji czołgów. Według oficjalnych informacji, poprawie uległ pancerz, siła ognia i mobilność. Pewne jest, że jednym z głównych elementów modernizacji jest montaż nowszej armaty gładkolufowej kal. 120 mm z lufą o długości 55 kalibrów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.