Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Produkcja czołgów Kaplan MT

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 09 lutego 2020

Główny dyrektor i menadżer tureckiej spółki FNSS, Kadir Nail Kurt, poinformował o rozpoczęciu produkcji seryjnej czołgów lekkich Kaplan MT. Pierwsza partia pojazdów trafi do Indonezji.

Indonezja zamówiła w ubiegłym roku 18 czołgów Kaplan MT za 135 mln USD. Wszystkie zostały już wyprodukowane. Jednak ich dostawy, wraz z egzemplarzem prototypowym, rozpoczną się dopiero pod koniec bieżącego roku. Spodziewane są kolejne zamówienia. Początkowo Indonezja była zainteresowana nabyciem 44 czołgów, co wiązałoby się z podwojeniem pierwotnego zamówienia.

Udane testy w 2018 potwierdziły dojrzałość techniczną czołgu / Zdjęcie: FNSS

Poszukiwani są również potencjalni odbiorcy eksportowi. Zainteresowanie wyraziły już siły zbrojne dwóch państw. Prawdopodobnie chodzi o Bangladesz i Filipiny.

Czołg Kaplan MT (w Indonezji oznaczony jako Harimau) został opracowany w ramach współpracy pomiędzy FNSS i indonezyjskim PT Pindad. Prototyp pojazdu był gotowy już w 2018, po zaledwie trzech latach od rozpoczęcia prac.

Pojazd ma masę bojową 30 ton. Główne uzbrojenie stanowi stabilizowana 105-mm wysokociśnieniowa armata gwintowana CMI Cockerill 3105, umieszczona w dwuosobowej wieży. Załoga czołgu to trzech żołnierzy. Ochrona balistyczna i przeciwminowa spełnia wymogi STANAG 4569. Opancerzenie ma budowę modułową i może być uzupełnione aktywnym systemem ochrony Pulat.


Drukuj Góra