Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Produkcja czołgów Kaplan MT

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 09 lutego 2020

Główny dyrektor i menadżer tureckiej spółki FNSS, Kadir Nail Kurt, poinformował o rozpoczęciu produkcji seryjnej czołgów lekkich Kaplan MT. Pierwsza partia pojazdów trafi do Indonezji.

Indonezja zamówiła w ubiegłym roku 18 czołgów Kaplan MT za 135 mln USD. Wszystkie zostały już wyprodukowane. Jednak ich dostawy, wraz z egzemplarzem prototypowym, rozpoczną się dopiero pod koniec bieżącego roku. Spodziewane są kolejne zamówienia. Początkowo Indonezja była zainteresowana nabyciem 44 czołgów, co wiązałoby się z podwojeniem pierwotnego zamówienia.

Udane testy w 2018 potwierdziły dojrzałość techniczną czołgu / Zdjęcie: FNSS

Poszukiwani są również potencjalni odbiorcy eksportowi. Zainteresowanie wyraziły już siły zbrojne dwóch państw. Prawdopodobnie chodzi o Bangladesz i Filipiny.

Czołg Kaplan MT (w Indonezji oznaczony jako Harimau) został opracowany w ramach współpracy pomiędzy FNSS i indonezyjskim PT Pindad. Prototyp pojazdu był gotowy już w 2018, po zaledwie trzech latach od rozpoczęcia prac.

Pojazd ma masę bojową 30 ton. Główne uzbrojenie stanowi stabilizowana 105-mm wysokociśnieniowa armata gwintowana CMI Cockerill 3105, umieszczona w dwuosobowej wieży. Załoga czołgu to trzech żołnierzy. Ochrona balistyczna i przeciwminowa spełnia wymogi STANAG 4569. Opancerzenie ma budowę modułową i może być uzupełnione aktywnym systemem ochrony Pulat.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.