Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Lahav Or – izraelski obronny system laserowy

Służby państwowe, Wojska lądowe, 10 lutego 2020

Izraelskie siły bezpieczeństwa wewnętrznego (Szin Bet) i policja, we współpracy z siłami zbrojnymi, rozmieściły tuż za granicą Strefy Gazy prototypowy, pierwszy na świece optoelektroniczno-laserowy system obrony – Lahav Or (hebr. Świetlna Klinga) do zwalczania wrogich aerostatów i bsl.

Sky Spotter – automatyczny system monitoringu nieba wokół Strefy Gazy Rafaela / Zdjęcie: Hadaszot News

Lahav Or ma być dopełnieniem rakietowego systemu obrony bezpośredniej – Iron Dome (Żelazna Kopuła) korporacji Rafael i ma także współpracować z automatycznym systemem detekcji małych obiektów latających – Sky Spotter Rafaela, już rozlokowanym z okolicach Strefy Gazy, skąd wysyłane są nad Państwo Hebrajskie balony ze środkami zapalającymi i uzbrojone bezzałogowe statki latające.

Jak podaje agencja Israel Nayom i Kanał 12 telewizji izraelskiej – drugi prototypowy system Lahav Or ma być rozmieszczony przy północnej granicy kraju z Libanem. Zamówiono od razu kilka zestawów, ponieważ okazało się, że znaleziono tanie remedium na jeszcze tańsze palestyńskie ataki balonowo-bezzałogowe, uruchomione wiosną 2018, które wiosną 2019 spowodowały znaczne szkody po wznieceniu pożarów. Pierwszy operacyjny system Lahav Or kosztował tylko ok. miliona USD. 

Prace przy Świetlnej Klindze rozpoczęły się przed rokiem. Inicjatorami byli trzej cywilni naukowcy i inżynierowie specjalizujący się w optoelektronice i technice laserowej z Uniwersytetu Ben Guriona w Ber Szewie na Pustyni Negew: prof. Ami Isaiah, dr Rami Aharoni i dr Udi Ben-Ami. Ze strony izraelskich sił bezpieczeństwa i policji projekt koordynował komisarz gen. Jakow Szabtai. W sprawę zaangażowana jest prywatna korporacja Elbit.

System Lahav Or jest urządzeniem mobilnym. Może być umieszczony na przyczepie lub też na platformie samochodowej / Zdjęcia: ISR POLICE

System w trybie rozpoznania i detekcji celów działa jak gigantyczny integrator danych z kamer i sensorów monitorujących sytuację na niebie wokół Strefy Gazy (tworzy spójny wizerunek obszaru tak, jakby obserwowało go ok. 150 obiektywów). Dane są automatycznie przetwarzane, a ewentualne cele w postaci balonów, czy bsl wprowadzane są do jego świadomości.  Wówczas do akcji przystępuje układ celowniczy z laserem, którego zadaniem jest doprowadzenie do pożaru wytypowanego obiektu przemieszczającego się po niebie. Obecny zasięg skuteczny zapalającego lasera to 2 km. Lahav Or jest w stanie skutecznie zwalczyć 90% wskazanych celów. Następna, druga, ulepszona wersja systemu, przeznaczona dla północnej granicy Izraela powinna także zwalczać małe bezzałogowce. Balony niszczone są od razu wiązką lasera. Bsl wymagają dłuższej ekspozycji.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.