Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

6 mld Euro na niemiecką broń

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 18 czerwca 2009

Komisja budżetowa niemieckiego parlamentu, zaaprobowała wydatki na nowe systemy uzbrojenia, w tym samoloty Eurofighter, bwp Puma i ppk Eurospike. Wartość całego pakietu to ponad 6 mld Euro.

Ostatnia decyzja niemieckich parlamentarzystów, potwierdza przekazanie kolejnych funduszy na dostawy bwp Puma. Pierwsze z zamówionych, seryjnych pojazdów powinny trafić do Bundeswehry w 2010. Ostatnie - 10 lat później. Pumy zastąpią starzejące się coraz bardziej Mardery / Zdjęcie: PSM

W ten sposób w praktyce zaaprobowano finansowanie największych, niemieckich programów zbrojeniowych.

Posłowie zgodzili się na zakup kilkudziesięciu samolotów Eurofighter, pierwszej części trzeciej, finalnej transzy dostaw, o wartości 2,9 mld Euro. By zakupić całą partię 180 maszyn, potrzeba jeszcze w przyszłości zgodę na zapłatę za ostatnie 38 egz. Decyzja była niecierpliwie oczekiwana przez producenta i inne kraje zaangażowane w projekt - obecna sytuacja gospodarcza rodziła wątpliwości, co do dalszych losów programu. Obecnie istnieje duże prawdopodobieństwo, że jedynie Wielka Brytania zdecyduje się na zmniejszenie zamówień, jednak zostanie to zrekompensowane przez transakcje eksportowe (zobacz: Mniej brytyjskich Eurofighterów?).

Większą wartość będzie miało zapowiedziane już dwa lata temu (zobacz: 405 bwp Puma dla Bundeswehry) finansowanie programu pozyskania nowych bojowych wozów piechoty. 405 Pum będzie kosztować niemieckich podatników 3,1 mld Euro. Kwota ta trafi do konsorcjum PSM, czyli joint-venture Rheinmetalla i Krauss-Maffei Wegmanna.

Z programem tym związana jest również zgoda na zakup 311 ppk Eurospike LR, przewidzianych do wykorzystania z klasycznych wyrzutni, jak również jako oręż bwp Puma. Producent, EuroSpike GmbH stworzony przez Diehl BGT Defence (DBD) Rheinmetall Defence Electronics i Rafael Armament Development Authority Ltd. (Rafael), zainkasuje za nie 35 mln Euro. Eurospike zastąpią ppk Milan. Kontrakt zawiera opcję na kolejne 1160 pocisków.

Następne systemy, które będą mogły zostać zakupione dzięki ostatniej decyzji parlamentarzystów, tym razem w Rheinmetall Landsysteme, to 8 samobieżnych moździerzy kalibru 120 mm, osadzonych na podwoziach lekkich czołgów rozpoznawczych Wiesel 2. Razem z nimi zostaną zakupione 2 wozy dowodzenia, za łączną kwotę 64 mln Euro. Pojazdy zastąpią 40-letnie zestawy, zabudowane na podwoziach transporterów M113. Dzięki niewielkiej masie, będą mogły być transportowane na podwieszeniach pod śmigłowcami CH-53. W przyszłości planowane jest pozyskanie większej ilości tych moździerzy.

Komisja Bundestagu zgodziła się także na zakup bezzałogowych batyskafów do działań przeciwminowych Saefox dla 5 trałowców, o wartości 37,9 mln Euro.

Rzecznik komisji poinformował również, że zawarto z Dania porozumienie o wspólnym podniesieniu zdolności transportowych, przez pozyskanie nowych statków. Otwiera to drogę do zakupu przez Danię 2 jednostek w niemieckich stoczniach. Ich szacunkowa wartość to 120 mln Euro.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.