Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

MAGDAY w Jagel

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 13 lutego 2020

W bazie Luftwaffe (niemieckich wojsk lotniczych) w Jagel w zeszłym tygodniu przeprowadzono pierwsze w tym roku ćwiczenia MAGDAY. Ćwiczenie koncentrowało się na połączonych operacjach powietrznych, wykonywanych głównie w ciemności lub w nocy. Te wielonarodowe manewry służą jako instrument wdrażania Koncepcji Państw Ramowych (FNC) NATO w formie utworzenia wielonarodowej grupy lotniczej (ang. Multinational Air Group, MAG).

W pierwszych w tym roku MAGDAY udział wzięły m.in. niemieckie Tornada i węgierskie Gripeny / Zdjęcie: MO Niemiec

W ramach FNC, przyjętej na szczycie NATO w Walii w 2014, rząd w Berlinie zobowiązał się do utworzenia MAG z Niemcami jako państwem ramowym i zgłoszenia przez nią całkowitej zdolności operacyjnej w 2026. W międzyczasie różni partnerzy międzynarodowi grupy powinni móc uczestniczyć w szkoleniach, współpracy technicznej i logistycznej, ćwiczeniach i regularnej wymianie informacji. Każdego roku ma odbywać się do czterech MAGDAY, każdy obejmujący dwa dni przygotowań i dwa dni lotów.

W pierwszym w tym roku MAGDAY udział wzięło ponad 20 niemieckich samolotów bojowych Tornado i Eurofighter oraz jeden transportowiec A400M i jeden wielozadaniowy samolot transportowo-tankujący A310.

Pierwszymi międzynarodowymi uczestnikami ćwiczeń, które odbyły się niedawno w przestrzeni powietrznej nad Morzem Północnym byli lotnicy z Czech i Węgier. Vzdušné síly Armády České republiky i Magyar Légierő wysłały do Niemiec po cztery wielozadaniowe samoloty bojowe JAS 39 Gripen.

Jak podsumował MAGDAY Inspektor Luftwaffe gen.  dyw. Ingo Gerhartz: ćwiczenia te są doskonałym przykładem wielonarodowości praktykowanej w wojskach lotniczych. Ważne jest, szczególnie z naszymi wschodnioeuropejskimi partnerami, ćwiczyć ramię w ramię to, co należy zrobić w przypadku rzeczywistej misji.


Drukuj Góra