Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MAGDAY w Jagel

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 13 lutego 2020

W bazie Luftwaffe (niemieckich wojsk lotniczych) w Jagel w zeszłym tygodniu przeprowadzono pierwsze w tym roku ćwiczenia MAGDAY. Ćwiczenie koncentrowało się na połączonych operacjach powietrznych, wykonywanych głównie w ciemności lub w nocy. Te wielonarodowe manewry służą jako instrument wdrażania Koncepcji Państw Ramowych (FNC) NATO w formie utworzenia wielonarodowej grupy lotniczej (ang. Multinational Air Group, MAG).

W pierwszych w tym roku MAGDAY udział wzięły m.in. niemieckie Tornada i węgierskie Gripeny / Zdjęcie: MO Niemiec

W ramach FNC, przyjętej na szczycie NATO w Walii w 2014, rząd w Berlinie zobowiązał się do utworzenia MAG z Niemcami jako państwem ramowym i zgłoszenia przez nią całkowitej zdolności operacyjnej w 2026. W międzyczasie różni partnerzy międzynarodowi grupy powinni móc uczestniczyć w szkoleniach, współpracy technicznej i logistycznej, ćwiczeniach i regularnej wymianie informacji. Każdego roku ma odbywać się do czterech MAGDAY, każdy obejmujący dwa dni przygotowań i dwa dni lotów.

W pierwszym w tym roku MAGDAY udział wzięło ponad 20 niemieckich samolotów bojowych Tornado i Eurofighter oraz jeden transportowiec A400M i jeden wielozadaniowy samolot transportowo-tankujący A310.

Pierwszymi międzynarodowymi uczestnikami ćwiczeń, które odbyły się niedawno w przestrzeni powietrznej nad Morzem Północnym byli lotnicy z Czech i Węgier. Vzdušné síly Armády České republiky i Magyar Légierő wysłały do Niemiec po cztery wielozadaniowe samoloty bojowe JAS 39 Gripen.

Jak podsumował MAGDAY Inspektor Luftwaffe gen.  dyw. Ingo Gerhartz: ćwiczenia te są doskonałym przykładem wielonarodowości praktykowanej w wojskach lotniczych. Ważne jest, szczególnie z naszymi wschodnioeuropejskimi partnerami, ćwiczyć ramię w ramię to, co należy zrobić w przypadku rzeczywistej misji.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.