Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Izrael tworzy Dowództwo do spraw Iranu

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 19 lutego 2020

Siły zbrojne Izraela tworzą nową strukturę, tymczasowo określoną jako Dowództwo do spraw Iranu, która zajmować się ma wszystkimi, rozproszonymi do tej pory operacjami wojskowymi przeciwko regularnym oddziałom wojskowym Republiki Islamskiej, jak i przeciwko wszelkim wspieranym przez nią organizacjom.

Elitarna 900. brygada Kfir (Młodych Lwów) składająca się z 4 batalionów piechoty specjalnie szkolonych do działań w terenie zurbanizowanym i operacji antyterrorystycznych ma być jedną z szybkich, mobilnych jednostek do natychmiastowych działań. Jednostka stacjonuje w bazach w Judei i Samarii / Zdjęcie: CaHaL

Dowództwo do spraw Iranu ma być specjalnym oddziałem reorganizowanego Sztabu CaHaLu (Sił Obronnych Izraela), którym kieruje gen. Aviv Kochavi (wprowadza on wieloletni tzw. Momentum Plan). Na czele Dowództwa do spraw Iranu stanie oficer w stopniu generała majora, sztab tworzyć mają pułkownicy. Wewnętrzna konstrukcja nowej struktury organizacyjnej nie została jeszcze w pełni zaakceptowana i ustalona. Według kół wojskowych i politycznych Państwa Hebrajskiego krok ten dowodzi wagi jaką Jerozolima przywiązuje do coraz bardziej istotnego, rosnącego katalogi zagrożeń irańskich dla bezpieczeństwa i przyszłości Izraela. Minister obrony Naftali Bennett oświadczył zaś, że CaHaL będą w stanie zadać szybki cios w odpowiedzi na wrogie działania, ponieważ są silniejsze niż kiedykolwiek. W mediach izraelskich komentującym tę informację jednym tchem wymienia się takie formacje jak Hezbollah, Hamas i Palestyński Islamski Dżihad – jako siły wspierane bardzo aktywnie przez Iran i zdecydowanie dążące do destrukcji Państwa Żydowskiego na Bliskich Wschodzie.

Nie ma wątpliwości, że nowe dowództwo koordynować będzie operacje lotnicze (załogowe i bezzałogowe) przeprowadzane przeciwko siłom irańskim w Syrii i Libanie, ale także zakulisowe działania wywiadowcze i specjalne (komandosów) oraz misje morskie. Ważnym elementem mają także być działania przeciwko Iranowi prowadzone w cyberprzestrzeni.

Obserwatorzy sceny politycznej w Izraelu sądzą, że powołanie Dowództwa do spraw Iranu może także sygnalizować to, że Jerozolima przewiduje w najbliższym czasie bezpośrednią konfrontację żołnierzy obu krajów, gdzieś na obszarze szeroko pojętego Bliskiego Wschodu. W tym kontekście media przypominają uderzenia izraelskich myśliwców bombardujących na bazy i magazyny irańskich formacji specjalnych Kuds w listopadzie 2019 w rejonie Damaszku i Al Mazzeh.

Minister Naftali Bennett zapowiedział następujące posunięcia reformujące siły zbrojne Izraela w najbliższych latach:

- rozformowanie jednego batalionu czołgów;

- likwidację jednego dywizjonu lotniczego;

- zmniejszenie liczby czołgów w batalionach pancernych,

- wymianę 150 czołgów Merkava Mk 3 na nowy model Mk 4,

- zakup dużej liczby kołowych transporterów opancerzonych i tysięcy ciężarówek, co ma uczynić wojska lądowe bardziej mobilnymi,

- uczynienie z 900. brygady Kfir formacji szybkiego reagowania do działań na północy i południu kraju,

- sformowanie nowej 99. dywizji piechoty, która ma być formacją szybką do błyskawicznych działań także poza terytorium Izraela.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.