Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Strzelania suwalskiego pułku

Wojska lądowe, 26 lutego 2020

12 lutego odbyły się pierwsze poligonowe strzelania z przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR wykonane przez żołnierzy 14. Pułku Przeciwpancernego z Suwałk. Dotychczas dysponowali oni wyłącznie archaicznymi ppk 9M14 Malutka.

Docelowo 14. Pppanc powinien otrzymać samobieżne niszczyciele czołgów zakupione w ramach programu Ottokar-Brzoza / Zdjęcie: 14. Pułk Przeciwpancerny 

Pierwsze strzelania odbyły się na poligonie Centrum Szkolenia Artylerii i uzbrojenia w Toruniu. Wcześniej żołnierze odbyli  kilkutygodniowy cykl szkolenia teoretycznego i na trenażerach. Do strzelania amunicją bojową zostało dopuszczonych dwóch żołnierzy. Na terenie CSAiU przeprowadzono zadanie ogniowe nr 1, czyli strzelanie do celu stałego. Przed użyciem amunicji bojowej żołnierze wykonali sekwencję strzelania z użyciem trenażera. Następnie, według komunikatu 14. Pppanc, żołnierze wykonali zadanie ogniowe uzyskując ocenę bardzo dobrą. Po strzelaniu odbyło się tradycyjne pasowanie strzelających na operatorów ppk Spike 14. Pułku Przeciwpancernego.

Skierowanie do Suwałk najnowocześniejszych w Wojsku Polskim systemów przeciwpancernych jest związane ze zwiększaniem potencjału tamtejszej jednostki. Poza nowym uzbrojeniem realizowana jest rozbudowa 14. Dywizjonu Przeciwpancernego do rozmiarów pułku. Decyzja o rozbudowie została podjęta przez kierownictwo resortu obrony w lipcu 2018.

Do tej pory żołnierze z Suwałk dysponowali samobieżnymi wyrzutniami 9P133 z ppk Malutka-P na podwoziu BRDM-2. Uzbrojenie to jest już całkowicie przestarzałe z racji niewielkiej przebijalności, niskiej prędkości lotu i podatności na zakłócenia. Przenośne wyrzutnie ppk Spike-LR znacznie zwiększą możliwości Pułku. Niepokojące jest jednak to, że nie zakupiono nowych wyrzutni. Do Suwałk trafiło uzbrojenie z innych jednostek (wg nieoficjalnych informacji z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.