Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Serbska Tamnava

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 26 lutego 2020

Serbska państwowa spółka Yugoimport-SDPR opracowała nowy typ wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej Tamnava kal. 122/267mm. Wyrzutnia została umieszczona na podwoziu opancerzonej ciężarówki Kamaz 6560 8x8.

Pierwsza prezentacja wyrzutni Tamnava miała miejsce w ubiegłym roku / Zdjęcie: Yugoimport-SDPR

Wyrzutnia składa się z dwóch modułów. Mogą być stosowane moduły mieszczące po sześć 267-mm pocisków rakietowych, lub moduły z 25 prowadnicami dla 122-mm pocisków, stosowanych także w wyrzutniach BM-21 Grad. Dodatkowe dwa moduły znajdują się przed wyrzutnią umożliwiając szybkie przeładowanie.

Stosowanie wymiennych modułów z pociskami dwóch kalibrów pozwala na bardziej elastyczne użycie wyrzutni. Może ona prowadzić ogień na dystansie do 40 km przy użyciu pocisków mniejszego kalibru. W przypadku pocisków kal. 267 mm wzrasta on do 70 km.

Czas przygotowania wyrzutni do prowadzenia ognia to 90 s. Tyle samo czasu zajmuje przygotowanie do zmiany pozycji. Za szybkość i precyzję ognia odpowiadają system kierowania ogniem i automatyczne podsystemy sterowania wyrzutnią. Tamnavę wyposażono także w układ nawigacji inercyjnej i GPS. Obsługa wyrzutni może odbywać się z wnętrza kabiny bez konieczności jej opuszczania.

Załogę Tamnavy stanowi trzech żołnierzy, których stanowiska umieszczone są w opancerzonej kabinie. Masa bojowa systemu to maksymalnie 35 t.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.