Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USA budują najmocniejszy superkomputer

Strategia i polityka, 09 marca 2020

Departament Energii (DoE) USA zlecił Hewlett Packard Enterprise Co. (HPE) i Advanced Micro Devices Inc. (AMD) przy współpracy z Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) zbudowanie superkomputera El Capitan. Ma to być najmocniejszy superkomputer na świecie. Na jego budowę przeznaczono 600 mln USD.

Superkomputer El Capitan będzie zajmować powierzchnię równą dwóm boiskom do koszykówki i ważyć tyle, ile 35 autobusów szkolnych / Zdjęcie: HPE

Dzięki wydajnym jednostkom obliczeniowym i procesorom graficznym (CPU / GPU), szczytowa wydajność El Capitan ma przekroczyć 2 exaFLOPS (exaFLOPS to jeden kwintylion operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). W superkomputerze zostaną wykorzystane procesory AMD EPYC (Genoa) z rdzeniem Zen 4 i procesory graficzne AMD Radeon Instinct z architekturą 3. generacji AMD Infinity Architecture oraz oprogramowanie AMD Radeon Open Compute platform (ROCm). Budowa El Capitan jest finansowana z programu Advanced Simulation and Computing (ASC).

AMD uzyskała już drugi z kolei kontrakt na budowę najmocniejszego superkomputera dla amerykańskiej administracji. W 2019 wspólnie z Cray otrzymała od DoE zamówienie na superkomputer Frontier o mocy 1,5 exaFLOPS. Jedyny podobny kontrakt uzyskał Intel, który we współpracy z Cray ma zbudować do końca 2021 superkomputer Aurora o mocy obliczeniowej 1 exaFLOPS.

El Capitan ma być wykorzystywany m.in. do obliczeń związanych z symulowaniem wybuchów termojądrowych. Symulacje mają zastępować rzeczywiste testy zabronione umowami międzynarodowymi.

Najszybszy obecnie superkomputer – Summit ma szczytową moc do 200 petaFLOPS. Najszybszy chiński superkomputer – Sunway TaihuLight jest prawie dwa razy wolniejszy. Ma moc obliczeniową 125 petaFLOPS (UE opracuje superkomputery, 2018-01-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.