Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Czarnogóra utylizuje uzbrojenie

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 10 marca 2020

Ministerstwo Obrony Czarnogóry, we współpracy z NATO, zrealizowało projekt utylizacji przestarzałego uzbrojenia. Zniszczono go łącznie ok. 459 t, z magazynów w miejscowości Pristan na półwyspie Luštica oraz Brezovik i Taraš w pobliżu Danilovgradu.

/ Zdjęcie: MO Czarnogóry 

Wcześniej NATO zniszczyło miny, głowice bojowe i torpedy, a teraz z terenu Czarnogóry usuwane są ostatnie kierowane pociski rakietowe woda-woda P-21/22 (na zdjęciu, eksportowe wersje P-15M Termit). Po ich zniszczeniu Czarnogóra będzie całkowicie bezpieczna – powiedział dowódca marynarki wojennej Czarnogóry, kapetan bojnog broda (kmdr por.) Vesko Tomanovic.

NATO, za pośrednictwem NSPA, zapewniło Czarnogórze wielką pomoc w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa obywateli, infrastruktury, która jest szczególnie ważna w strefie przybrzeżnej, a także pomoc w zakresie ochrony środowiska – dodała kierująca Dyrekcją ds. Zasobów Materiałowych w Ministerstwie Obrony Czarnmogóry Alma Ljuljanaj-Jovićević.

Wiodącym państwem w projekcie była W. Brytania, która opracowała studium wykonalności i pomyślnie zakończyła przedsięwzięcie, na które wydano prawie 933 tys. euro. Z kwoty tej Niemcy przekazały ok. 765 tys. Euro, W. Brytania – 104 tys. euro, Turcja – 40 tys. euro, Węgry – 15 610 euro, Czechy – 5521 euro, a Bułgaria – 2566 euro.

Niemiecki ambasador w Czarnogórze Robert Weber powiedział, że z zadowoleniem przyjął starania Czarnogóry o pomyślne zakończenie projektu wspieranego przez NATO, który dotyczy zniszczenia przestarzałego uzbrojenia, znajdującego się w tym kraju.

Można powiedzieć, że w tej chwili Czarnogóra zutylizowała ponad 85% nadwyżki uzbrojenia i amunicji. Obecnie w kraju pozostało jeszcze 1778 t przestarzałego sprzętu wojskowego – podsumowała dyrektor Ljuljanaj-Jovićević.

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.