Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Weteran z pomocą dla Włoch

Lotnictwo cywilne, 20 marca 2020

Samaritan's Purse, bezwyznaniowa ewangeliczna organizacja chrześcijańska zapewniająca duchową i fizyczną pomoc ludziom na całym świecie, wspomagając walkę z pandemią Covid-19, wysłała do Włoch swój samolot towarowy Douglas DC-8-72CF (zn. rej. N782SP). Na jego pokładzie znalazło się 20 t sprzętu medycznego (w tym  respiratory) i 32 lekarzy o pielęgniarek, którzy pozostaną w tym kraju przez co najmniej miesiąc. DC-8, który wystartował z Greensboro w Karolinie Północnej, wylądował na lotnisku Werona Villafranca 17 marca o 21:18 czasu lokalnego.

DC-8-72CF po lądowaniu na lotnisku w Weronie / Zdjęcie: MO Włoch

Sprzęt dostarczony przez Samaritan's Purse został użyty do zbudowania szpitala polowego, składającego się z 60 łóżek i 8 oddziałów intensywnej terapii, w Cremonie, w Lombardii, w regionie Włoch najbardziej dotkniętym przez Covid-19. Szpital będzie działał przez 3 miesiące. Za kilka dni DC-8 ma powrócić do Europy z kolejnym transportem.

Należący do Samaritan's Purse samolot został wyprodukowany w styczniu 1969 jako model DC-8-62CF. Jego pierszym użytkownikiem były linie Finnair. Odrzutowiec nosił nazwę Paavo Nurmi i znaki rejestracyjne OH-LFR, a od kwietnia 1969 – OH-LFT. W 1981 został odkupiony przez Armée de l'Air (wojska lotnicze Francji), które dokonały wymiany jego silników JT3D-3B na nowocześniejsze CFM56-2C1, co spowodowało zmianę oznaczenia na DC-8-72CF. We francuskiej służbie samolot nosił zn. rej. F-RAFG. Od czerwca 2005 jego właścicielem jest Samaritan's Purse.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.