Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Powtórny lot Starlinera bez załogi

Astronautyka, 07 kwietnia 2020

6 kwietnia 2020 Boeing w krótkim oświadczeniu na swojej stronie internetowej zapowiedział powtórzenie  misji kapsuły Starliner, która nie udała się w grudniu 2019. Nieoficjalnie mówi się o wykonaniu tego bezzałogowego lotu jesienią 2020, a więc w kilka miesięcy po planowanym na koniec maja 2020 przez SpaceX pierwszym locie załogowym kapsuły Crew Dragon do stacji kosmicznej ISS.

W trakcie nieudanego ubiegłorocznego Orbital Flight Test doszło do awarii w układzie sterowania sekwencją odpalania silników poszczególnych stopni systemu nośnego, co spowodowało nieosiągnięcie przez kapsułę Starliner zadanej prędkości i wymaganej orbity, koniecznych do połączenia się ze stacją kosmiczną ISS.
Jednak po dwóch dniach orbitowania inżynierom Boeinga udało się sprowadzić bezpiecznie kapsułę na ziemię. 

Nocne lądowanie kapsuły Starliner na poligonie White Sands w Nowym Meksyku 22 grudnia 2019. Układ spadochronowy otworzył się prawidłowo i wszystkie trzy czasze się napełniły. W listopadzie 2019 w trakcie Pad Abort Test nie wyszła jedna z czasz i kapsuła testowa lądowała tylko na dwóch pozostałych / Zdjęcie: NASA

W lutym 2020 Boeing ujawnił, że w takcie dwudniowego oczekiwania na korektę lotu orbitalnego, która umożliwiła sprowadzenie kapsuły na zadane lądowisko na pustyni w Nowym Meksyku, programiści wykryli drugi błąd w oprogramowaniu mogący zakłócić sekwencję lądowania i tym samym spowodować zniszczenie kapsuły po twardym uderzeniu w ziemię.

Do dnia ogłoszenia powtórzenia bezzałogowego lotu testowego nie było do końca wiadomo, czy ten lot próbny zostanie wykonany ponownie, czy też w następnej próbie od razu polecą astronauci. Jednak Boeing zdecydował o powtórzeniu próby i wyasygnował z własnego budżetu 410 mln USD na pokrycie kosztów powtarzanej misji. W odpowiedzi NASA wydała oświadczenie o pełnym poparciu agencji dla takiej decyzji Boeinga.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.