Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koronawirus w zbrojeniówce FR

Przemysł zbrojeniowy, Przemysł lotniczy, Strategia i polityka, 13 kwietnia 2020

Absencja pracowników przemysłu obronnego i kosmicznego Rosji, spowodowana kwarantannami koronawirusowymi i nakazem pozostania w domach, oraz jej wpływ na plany dostaw sprzętu wojskowego i rakietowego były przedmiotem dwóch nadzwyczajnych konferencji na Kremlu z udziałem prezydenta Władimira Putina – 9 i 10 kwietnia 2020, donosi gazeta Wiedomosti. Podaje przy tym oficjalne dane – w rosyjskim pierwszym tygodniu niepracowniczym, między 30 marca a 5 kwietnia 2020, w przemyśle zbrojeniowym pracowało jedynie 5% zatrudnionych. To zdecydowanie zbyt mało, aby wypełnić plan produkcji i zmieścić się w programie dostaw dla ministerstwa obrony na rok bieżący. Nawet jeśli – jak informuje pismo – w następnym tygodniu kwietnia znacznie wzrosła liczba osób przystępujących do pracy w niektórych koncernach zbrojeniowych.

Sprawdzona rosyjska rakieta nośna Sojuz -2.1b, z modułem Friegat do ustawiania na orbicie małych i średnich satelitów, oraz nowy kosmodrom Wostocznyj miały być narzędziami rosyjskiej supremacji w tej kategorii usług orbitalnych na świecie. Pandemia kornowirusa nowego typu, upadek OneWeb i absencje kwarantannowe w rosyjskim przemyśle kosmicznym mogą zachwiać planami startowymi nie tylko w 2020 / Zdjęcie: Riegion

Wiedomosti cytują dyrektora centrum produkcji rakietowej Progress z Samary (buduje on rakiety nośne Sojuz i pojazdy orbitalne) – Dmitrija Baranowa, który informuje oficjalnie, iż w dniach od 30 marca do 5 kwietnia na 16 700 zatrudnionych w jego przedsiębiorstwie pracowało zaledwie kilkaset osób. Baranow podał, że na terenie kosmodromów znajduje się 12 wyprodukowanych przez Progress rakiet, a 40 jest w fazie budowy i montażu. Według oceny szefa Roskosmosu, Dmitrija Rogozina, 9 z 33 zaplanowanych na 2020 startów rosyjskich rakiet jest zagrożonych z powodu skutków epidemii i bankructwa globalnej spółki OneWeb, kontraktującej rosyjskie usługi kosmiczne. OneWeb, która planowała stworzyć globalną sieć szerokopasmowego Internetu za pomocą konstelacji 74 satelitów -ogłosiła swoją upadłość 27 marca 2020.

Wiedomosti oceniają, że na razie sytuacja finansowa rosyjskiego sektora zbrojeniowego nie jest zła, ponieważ głównym dostawcom uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla sił zbrojnych Rosji wypłacono zaliczki jeszcze przed nadejściem epidemii koronowirusa nowego typu. Jednak w przypadku mniejszych kooperantów i dostawców podzespołów w najbliższych miesiącach może okazać się niezbędna pomoc finansowa. Według jednego z dyrektorów głównych przedsiębiorstw zbrojeniowych, na którego anonimowo powołują się Wiedomosti, pełnej oceny skutków wymuszonej epidemią izolacyjnej absencji pracowników można będzie dokonać dopiero za jakiś czas. Jeśli naturalnie przymusowa kwarantanna potrwa dłużej. Tak, czy inaczej – twierdzi informator pisma – szereg projektów zbrojeniowych rosyjskiego ministerstwa obrony będzie trzeba odłożyć. Im szybciej sobie to uświadomimy, tym lepiej – konkluduje źródło rosyjskiej gazety.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.