Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Francja zamówiła drugą Barracudę

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 28 czerwca 2009

Minister obrony Francji Hervé Morin ogłosił formalny zakup drugiego atomowego okrętu podwodnego klasy Barracuda. Okręt zamówiła DGA.

Program budowy okrętów klasy Barracuda obejmuje zakup 6 jednostek, które mają wejść do linii w latach 2017 - 2028. Wartość całego programu została wyceniona na 7,9 mld Euro. W fazie badawczo-rozwojowej i produkcyjnej zatrudnienie znajdzie kilkanaście tysięcy osób. Program, poza DCNA i AREVA-TS, realizuje Atomic Energy Commission (CEA) oraz ponad 100 innych średnich i małych przedsiębiorstw z całej Francji.

Formalne zamówienie w DCNS i AREVA-TA na drugi okręt klasy Barracuda złożyła Délégation générale pour l'armement (DGA). Agencja realizuje w ten sposób zapis ogólnej umowy z 21 grudnia 2006. Na jej podstawie budowany jest pierwszy okręt serii - Suffren. Do 26 czerwca powstały dwie sekcje tylnej części kadłuba.

Atomowe okręty podwodne klasy Barracuda mają zastąpić obecnie używane okręty klasy Rubis/Amethyste. Będą uzbrojone w nowej generacji torpedy F21 Artemis, zmodernizowane pociski przeciwokrętowe SM39 Exocet i opracowywane dopiero pociski samosterujące. Okręty będą mogły też transportować do 12 żołnierzy jednostek specjalnych i ich sprzęt. Projekt okrętów Barracuda opiera się na rozwiązaniach technologicznych okrętów klasy Triomphant (Wodowanie Le Terrible).

Zamówiony właśnie okręt ma się nazywać Duguay-Trouin, a kolejne Dupetit-Thouars, Duquesne, Tourville i De Grasse. Pierwszy okręt, Suffren, kosztuje ok. 1,3 mld Euro. Wraz z podpisaniem pierwotnej umowy DGA przekazała wykonawcom 1,26 mld Euro. Kolejne raty miały być przekazane w 2007 - 600 mln Euro, i w 2008 - 860 mln Euro. W sumie realizatorzy programu Barracuda otrzymali już 2,72 mld Euro.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra