Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Jeszcze 5 testów C-HGB

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 18 kwietnia 2020

Portal Breaking Defense poinformował, że Pentagon planuje przeprowadzenie jeszcze co najmniej 5 testów pojazdu hiperdźwiękowego C-HGB (Common-Hypersonic Glide Body), projektowanego przez Dynetics Technical Solutions (DTS). Mają one potrwać do 2023. O planach poinformował szef Rapid Capabilities and Critical Technologies Office (RCCTO) US Army, gen. por. Neil Thurgood.

Ilustracja: DTS

Do tej pory US Army i USAF, we współpracy z MDA (Missile Defense Agency), przeprowadziły 2 testy C-HGB. Pierwszy (FE-1) odbył się 30.10.2017, a drugi 19.03.2020. W obu do rozpędzenia pojazdu wykorzystano trzystopniową rakietę STARS-4 (zbudowaną na bazie Polaris-A3 z przyspieszaczem Orbus-1). Testy prowadzono nad Pacific Missile Range Facility w Kauai na Hawajach.

Trzeci test planowany jest na drugi kwartał 2021, a czwarty pod koniec 2021, zaś piąty do połowy 2023. W trzecim kwartale 2023 US Army ma otrzymać pierwszy seryjny C-HGB. Testowe i seryjne pojazdy ma dostarczać DTS.

Pojazd powstały w wyniku programu C-HGB mają wykorzystywać wszystkie rodzaje wojsk USA. Rozwój manewrującej broni hiperdźwiękowej został uznany w USA za priorytet, odkąd okazało się, że ChRL i FR dysponują już operacyjnie taką bronią. Do tej pory, mimo wydania ogromnych środków, Stany Zjednoczone Ameryki nie odniosły jednak w tym zakresie żadnych istotnych sukcesów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.