Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Seul tnie wydatki obronne

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 18 kwietnia 2020

Południowa Korea jest jednym z pierwszych krajów świata, który oficjalnie ogłosił, iż w związku z rosnącymi wydatkami na opanowanie epidemii koronowirusa, tnie wydatki obronne przewidziane w budżecie na 2020. Według komunikatu południowokoreańskiego ministerstwa gospodarki i finansów, ogłoszonego 16 kwietnia 2020, tegoroczna pula wydatków obronnych zostanie zmniejszona o 904,7 mld wonów (KRW, ok. 740 mln USD). Ma to być część cięć, które obejmą zaplanowane już wydatki budżetowe kilku resortów – edukacji, przemysłu, rolnictwa i ochrony środowiska na rzecz specjalnej puli 7,6 bln KRW, przeznaczonej na plan pomocy w obliczu pandemii.

Danina resortu obrony ma być największą jego częścią. Cięcie wydatków obronnych przewiduje rezygnację z 192,7 mld KRW z kwoty przeznaczonej na koszty operacyjne sił zbrojnych oraz anulowanie 712 mld KRW z puli modernizacji wojska przeznaczonej na zakupy uzbrojenia oraz badania i rozwój nowych systemów.

Nadzwyczajna, pandemiczna obniżka wydatków obronnych rządu w Seulu sięga około 2% budżetu obronnego 2020, który wedle oficjalnej informacji z grudnia 2019 zaplanowano na 50,15 bln KRW. Budżet obronny roku 2020 zwiększono o 7,4% w stosunku do tego z roku 2019.

W komentarzu do planowanych cięć koronawirusowych ministerstwo obrony Południowej Korei podało, że planuje znacznie zmniejszyć skalę przewidywanych operacji militarnych w 2020 (rozmiar i zasięg ćwiczeń), a także opóźnić lub przenieść przewidywane przedsięwzięcia  modernizacyjne. Dyrektor biura polityki obronnej resortu obrony w Seulu – Kim Il-dong w swoim komentarzu dla agencji prasowej Yohap wyjaśnił, że w związku z sytuacją epidemiologiczną nowe programy zakupów sprzętu wojskowego za granicą, testy i próby branych pod uwagę systemów z importu – zostały już anulowane, można więc było zrezygnować z planowanych w związku z tym wydatków.

Rząd w Seulu rozważa przesunięcie o rok płatności związanych z zakupem myśliwców F-35 Lightning II oraz morskich zintegrowanych systemów wykrywania celów i zarządzania walką – Aegis. W obu przypadkach dotyczy to koncernu Lockheed Martin / Zdjęcie: US Air Force

Kim Il-dong oświadczył, że ministerstwo obrony rozważa przesunięcie o rok najważniejszych płatności związanych z kupowanymi i zakontraktowanymi już systemami uzbrojenia. Dotyczy to zwłaszcza dwóch produktów koncernu Lockheed Martin – samolotów F-35 Lightning II i przeznaczonych na nowe okręty floty południowokoreańskiej zintegrowanych systemów wykrywania celów i kierowania walką Aegis. Kim Il-dog zaznaczył jednak, że Seul oczekuje jednocześnie, iż cięcia nie spowodują ani rezygnacji, ani opóźnień we wprowadzeniu do linii nowoczesnego uzbrojenia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.