Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Japonia wzmacnia obronę Wysp Riukiu

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 19 kwietnia 2020

5 kwietnia 2020 odbyła się ceremonia związana z osiągnięciem gotowości operacyjnej przez mobilny system przeciwlotniczy Chu-SAM Kai i mobilny system przeciwokrętowy Typ 12 na wyspie Miyakojima w Prefekturze Okinawa. Tym samym Japońskie Lądowe Wojska Samoobrony (陸上自衛隊, Rikujō Jieitai) rozpoczęły dyżury bojowe na tej strategicznie położonej wyspie, pomiędzy którą a Okinawą przebiega szlak morski Miyako Strait o szerokości 250 km z międzynarodowymi wodami i przestrzenią powietrzną, wykorzystywany m. in. przez zespoły okrętów chińskich wychodzących na wody Oceanu Spokojnego. Wyspa jest także podmiotem sporu międzynarodowego, gdyż prawa do niej roszczą sobie także Chińska Republika Ludowa i Republika Chińska (Tajwan).

Ceremonia oficjalnego wprowadzenia do służby na wyspie Miyakojima systemu przeciwlotniczego Chu-SAM Kai i systemu przeciwokrętowego Typ 12. Uwagę zwracają maseczki na twarzach żołnierzy wymuszone epidemią koronawirusa nowego typu / Zdjęcie: MO Japonii

Rakietowy system przeciwlotniczy Chu-SAM został opracowany przez Mitsubishi Electric Kato Works, wchodzącą w skład koncernu Mitsubishi Heavy Industries, i wykorzystuje pociski rakietowe o prędkości naddźwiękowej Ma2,5. W wyrzutni znajduje się z 6 pocisków w indywidualnych pojemnikach startowo-transportowych, które są przenoszone na podwoziu kołowym z napędem 8x8.

System został wprowadzony do uzbrojenia w 2003, a w połowie następnej dekady została opracowana jego modernizacja – Chu-SAM Kai. Nową wersję sprawdzono na amerykańskim poligonie White Sands w 2015, wykonując 10 pomyślnych strzelań do różnych celów powietrznych, w tym także do naddźwiękowego celu powietrznego GQM-163A Coyote.

Japońska wyspa Miyakojima jest położona tuż przy wyspie Tajwan i prawa do niej zgłasza także Chińska Republika Ludowa / Grafika: Google Maps

System przeciwokrętowy Typ 12 został opracowany także przez Mitsubishi Heavy Industries. Jest przenoszony przez kołowy wóz z napędem 8x8 w 6 pojemnikach startowych. Zasięg rażenia celów morskich to 200 km. Jego wersja przeznaczona do przenoszenia przez okręty ma oznaczenie Typ 17 i posiada zasięg rażenia do 400 km.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.