Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Prezent Seulu dla Ekwadoru

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 20 kwietnia 2020

Republika Korei podjęła decyzję o przekazaniu rządowi Ekwadoru dwóch 300-t, wycofanych z użytkowania w Haeyang-gyeongchal-cheong (straży wybrzeża) patrolowców typu Haeuri.

Głównym argumentem jednostek typu Haeuri w spotkaniach z trawlerami obcych bander wokół Wysp Galapagos będą zamontowane w dziobowej wieży 20-mm wielolufowe działka / Zdjęcie: Haeyang-gyeongchal-cheong

Okręty o numerach burtowych PC302 i PC303 poddane zostaną przeglądom i koniecznym remontom na koszt donatora oraz przemalowaniu w nowe barwy przed ich oficjalnym przejęciem przez nowych właścicieli, co planowane jest na maj-czerwiec 2020. 

Jednostki koreańskie mają zostać użyte do ochrony ekwadorskiej strefy połowowej wokół archipelagu 13 Wysp Galapagos na Pacyfiku, oddalonych o ok. 1000 km od brzegów Ameryki Łacińskiej. Dar Seulu jest także gestem politycznym, jak się pisze w mediach południowoamerykańskich, ponieważ strefa połowowa Wysp Galapagos jest infiltrowana obecnie przez trawlery obcych bander, a szczególnie statki chińskie. Obecnie w służbie ekwadorskiej straży ochrony wybrzeża znajduje się 6 jednostek konstrukcji holenderskiej.

Koreańskie patrolowce typu Haeuri mają długość 53,7 m, szerokość – 7,4 m i zanurzenie – 2,48 m. Napędzane są dwoma niemieckimi dieslami MTU 16V396, nadającymi im maksymalną prędkość 19 w. Zasięg – 2100 Mm przy prędkości patrolowej 15 węzłów. Jednostki o numerach 302 i 303 zostały zbudowane przez Hyundai Heavy Industries i weszły do służby w latach 1990 i 1991. Wycofano je z eksploatacji odpowiednio w październiku 2019 i styczniu 2020. Uzbrojone są w 20-mm działko m61 Vulcan na dziobie i 4 półcalowe kaemy. Załoga liczy 39 oficerów i marynarzy.

Interesującym szczegółem jest to, że oba okręty pełniły służbę w ochronie południowokoreańskich łowisk, stacjonując na wyspie Jeju (Hanja). Na oblewających ją wodach wielokrotnie dochodziło do dramatycznych spięć z chińskimi statkami połowowymi. 

Na podstawie informacji Santiago Rivasa i Florencii Lucero Heguy


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.