Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dromadery nad Biebrzą

Lotnictwo cywilne, 23 kwietnia 2020

Załogi należących do Airbus Poland samolotów M-18B Dromader uczestniczą od 20 kwietnia w gaszeniu pożarów trawiących Biebrzański Park Narodowy, położony na terenach Kotliny Biebrzańskiej w województwie podlaskim, w miejscach do których nie mogą dojechać samochody gaśnicze. 20 i 21 kwietnia wykonały one 41 misji ze zrzutem wody, przebywając w powietrzu łącznie 40 h i zrzucając ok. 82 t wody.

M-18B w wersji przeciążonej zabierają 2,2 t wody, którą mogą zrzucać w formie bomby wodnej / Zdjęcia: Airbus Polska 

Do akcji ratunkowej zadysponowane zostały przez leśników samoloty dyżurujące na co dzień w Krywlanach i Rostkach (operujące na rzecz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku) oraz Szymanach (RDLP w Olsztynie).

Dziś, 23 kwietnia, do akcji dołączyły dwa kolejne Dromadery, do baz w Rostkach i Białymstoku. Piloci Airbus Poland latają już od godziny 6 rano – trzema samolotami z bazy w Rostkach i trzema z lotniska w Krywlanach.

Airbus Poland w wydziale usług lotniczych w Mielcu ma 25 samolotów M-18B Dromader w wersji agro/ppoż, wykorzystywanych do oprysków lasów przed szkodnikami owadzimi i do gaszenia pożarów. W miarę potrzeb Lasów Państwowych maszyny są przezbrajane do wymaganej wersji. Mielecki wydział Airbus Polska zatrudnia 31 pilotów i 29 mechaników lotniczych

Samoloty w wersji przeciążonej zabierają 2,2 t wody, którą mogą zrzucać w formie bomby wodnej, pokrywając powierzchnię 25 x 70 m lub używać tzw. klapki do roszenia (sterowanej hydraulicznie) – wtedy układają wodne pasy izolujące na długości 400 x 5 m.

W obecnym sezonie leśnicy zakontraktowali w Airbus Poland usługi 17 samolotów, które stacjonują w 15 bazach przeciwpożarowych, skąd chronią 75% powierzchni Polski. Na pomoc Biebrzańskiemu Parkowi Narodowemu lecą dwa dodatkowe samoloty.
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.