Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zmarł Paweł Elsztein

Ludzie, Pożegnania, 24 kwietnia 2020

W dniu 23 kwietnia w Warszawie zmarł Paweł Elsztein, wieloletni dziennikarz lotniczy Skrzydlatej Polski. Urodził się 25 stycznia 1922 w Warszawie. Był absolwentem VI Gimnazjum Miejskiego w Warszawie (obecnie XIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie). W czasie okupacji niemieckiej był pracownikiem wytwórni telekomunikacyjnej przy ul. Grochowskiej i warsztatów kolejowych na warszawskim Bródnie. Po wojnie był aktywnym uczestnikiem reaktywacji Aeroklubu Warszawskiego, w którym pełnił później funkcję szefa sekcji młodzieży. Prowadził teoretyczne kursy szybowcowe w Liceum im. Władysława IV na warszawskiej Pradze.

/ Zdjęcie: Anna Szwałkiewicz

Przez blisko 30 lat pracował jako dziennikarz i sprawozdawca prasy lotniczej będąc autorem artykułów z zakresu awiacji, astronautyki i modelarstwa. Był autorem ok. 500 artykułów specjalistycznych, współpracownikiem redakcji czasopism: Astronautyka, Postępy Astronomii, Skrzydlata Polska, Skrzydła i Motor. Na emeryturę przeszedł w 1983

Paweł Elsztein był autorem ponad 75 książek, w tym m. In. Młody modelarz rakiet, Mechanikom cześć!: ze wspomnień mechanika lotniczego, Rakiety sondujące atmosferę, Modelarstwo lotnicze w Polsce: od zarania do 1944 roku, Budowa i pilotaż latawców, Polska w kosmosie, Budujemy latawce, czy 1000 słów o lotnictwie: mała encyklopedia lotnicza. Tłumaczył także publikacje o podobnej tematyce z języków rosyjskiego i niemieckiego.

Amatorsko zajmował się również fotografią, uwieczniając na zdjęciach swoją rodzinną warszawską Starą Pragę. Swoje prace prezentował między innymi na wystawach z cyklu Praskie klimaty w latach 1997, 1998 i 2001, a także na wystawach zbiorowych w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta czy Galerii Sztuki Współczesnej Aktyn. W 1998 został wyróżniony tytułem Prażanina Roku przez Towarzystwo Przyjaciół Pragi. Był autorem książki Moja Praga. Z archiwum wspomnień.

Odznaczony dyplomem im. Paula Tissandiera za zasługi dla lotnictwa cywilnego, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Msza pogrzebowa zostanie odprawiona w dniu 30 kwietnia (czwartek) br. o godz. 14:05 w Kaplicy św. Ignacego na Cmentarzu Komunalnym Północnym (Wólka Węglowa), po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego.

Zawiadamiają pogrążeni w smutku Córka, Syn, Wnuki i Prawnuki.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.