Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rekordowy lot Progressa MS-14

Astronautyka, 26 kwietnia 2020

Satelita transportowy Progress MS-14 połączył się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (MSK) po zaledwie 3 h 20 min. od startu. To absolutny rekord trwania lotu z Ziemi do MSK. Wcześniejszy należał do Progressa MS-12. Jego lot był o kilkadziesiąt sekund dłuższy.

Schemat rekordowego lotu satelity Progress MS-14 / Ilustracja: Roskosmos

Rakieta nośna Sojuz-2.1a z satelitą Progress MS-14 wystartowała wczoraj o 04:51:41 czasu moskiewskiego (01:51:41 UTC) z wyrzutni 6 platformy nr 31 kosmodromu Bajkonur. Na pokładzie satelity znajdowały się ponad 2 tony ładunków, w tym 650 kg paliwa i 46 kg ciekłych gazów, a także żywność, środki higieniczne, lekarstwa oraz części zamienne do systemów pokładowych i urządzenia do prowadzenia eksperymentów. MS-14 połączył się automatycznie z modułem Zwiezda MSK.

Super skrócona trasa lotu satelity oznacza, że przed dotarciem do MKS wykonuje on jedynie dwa okrążenia Ziemi. Wcześniej satelity Progress zwykle docierały do stacji według schematu dwustopniowego, po 34 okrążeniach. Lot według schematu skróconego trwał ok. 6 h z czterema okrążeniami Ziemi (rekord według tego schematu wynosi 5 h 39 min.).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.