Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Saab kupił ATMOS Sistemas

Przemysł lotniczy, Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 03 maja 2020

Z początkiem maja 2020 weszła w życie umowa zakupu przez szwedzkiego Saaba 100% akcji brazylijskiej spółki Atmos Sistemas, podpisana 6 kwietnia 2020. Atmos Sistemas z São Paulo to producent radiolokatorów, konwerterów sygnałów, radarów meteorologicznych i innego sprzętu radioelektronicznego dla lotnictwa wojskowego i cywilnego. Przedsiębiorstwo powstało w 2004. Obecnie zatrudnia 16 pracowników. Do tej pory było własnością Ezute Foundation.

Nabycie Atmos Sistemas przez Saaba jest związane ze sprzedażą Brazylii 36 samolotów wielozadaniowych F-39E/F Gripen. Brazylijska spółka ma być odpowiedzialna za obsługę ich systemów czujników, w tym radiolokatorów i osprzętu bojowego. Po sprzedaży zmieniła nazwę na Saab Sensores e Servicos do Brasil, pozostając odrębnym podmiotem prawnym. Przedsiębiorstwo zostanie przeniesione do zakładów grupy szwedzkiej w São Bernardo do Campo. Zmieni się też prezes spółki. Dotychczasowy, Fabio Fukuda zostanie doradcą, a jego miejsce zajmie Fabricio Saito (absolwent Aeronautical Technological Institute i United States Air Force Institute of Technology) – dotąd menedżer w Gripen Support.

Radar z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA) Raven ES-05 dostarczany przez Selex ES do zabudowy w F-39E/F Gripen. Urządzenia tego typu będą obsługiwane przez brazylijską spółkę zakupioną przez Saaba / Zdjęcie: tecnodefesa

Krytycy transakcji twierdzą, że sprzedaż Szwedom Atmos Sistemas jest kolejnym ciosem dla gospodarki narodowej Brazylii i jej niezależności technologicznej. Spółka zajmuje się m.in. konserwacją 9 radarów pogodowych w paśmie S o podwójnej polaryzacji, należących do CEMADEN (National Center for Monitoring and Natural Disaster Alerts). Jej pracownicy opracowali też komponenty systemu sterowania reaktorem atomowym, który ma napędzać przyszły brazylijski okręt podwodny.

Wartości transakcji nie ujawniono.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.