Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwsze ukraińskie BRDM-2L1

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 03 maja 2020

Ukraiński Mikołajewski Bronietankowyj Zawod (MBZ) przekazał rodzimym siłom zbrojnym pierwszą partię 8 wyremontowanych i zmodernizowanych kołowych bojowych wozów rozpoznawczych, oznaczonych jako BRDM-2L1. Pojazdy, jako informuje koncern Ukroboronoprom, w skład którego wchodzi MBZ, zostały wyremontowane i ulepszone po zmianach w kierownictwie zakładu. Nowym dyrektorem został mianowany w 2019 Jurij Krawczenko.

Obecnie w Siłach Zbrojnych Ukrainy służy, wedle oficjalnych statystyk, około 500 BRDM-2 pamiętających jeszcze czasy dawnego ZSRR. Nie wiadomo ile z nich nadaje się do remontów i modernizacji. Wiadomo, że potrzeba modernizacji do standardu BRDM-2L1 podyktowana jest doświadczeniami bojowymi w starciach z separatystami na wschodzie kraju.

Ukraina podała, że Mikołajewski Bronietankowyj Zawod przekazał wojsku partię pierwszych 8 opancerzonych wozów rozpoznawczych zmodernizowanych do standardu BRDM-2L1 / Zdjęcia: Ukroboronoprom

MBZ podaje, że modernizacja starych wozów rozpoznawczych BRDM-2 zasadza się na wycięciu i zamontowaniu dwóch bocznych włazów awaryjnych, które umożliwiają ewakuację rannej załogi (w oryginalnych wozach możliwe byłoby to jedynie przez górne włazy), rekonfiguracji przedziału załogi, zainstalowaniu nowoczesnego systemu nawigacji i zestawów obserwacji w nocy, a także nowego systemu łączności i komunikacji. Z informacji ukraińskich nie wynika, czy wymieniono również stary posowiecki silnik benzynowy oryginalnego wozu.

Warto przypomnieć, że pionierem modernizacji posowieckich BRDM-2 była w latach 1990. Polska. W Siemianowicach Śląskich w ówczesnych Wojskowych Zakładach Mechanicznych (dziś to Rosomak SA) gruntownie przebudowano i odmłodzono dostępne pojazdy w programie o kryptonimie Tukan. Przede wszystkim montując boczne szczelne włazy ewakuacyjne, wymieniając silniki na nowoczesne zachodnie turbodiesle, instalując nową wieżę i jej systemy oraz zmieniając uzbrojenie. W ten sposób powstały różne odmiany wozów Żbik i ich tropikalnej odmiany – Szakal.

Przebudowane BRDM-2 stały się wzorcem dla późniejszych modeli modernizacyjnych innych krajów. W polskich Wojskach Lądowych Żbiki weszły do akcji w latach 1990., nim rozpoczęła się produkcja siemianowickich Rosomaków. Żbiki i Szakale były pojazdami polskich operacji międzynarodowych – na Bałkanach i w Iraku, w okresie kiedy jako członek Partnerstwa dla Pokoju czekaliśmy na przyjęcie nas do NATO. Niestety potencjału modernizacyjnego i doświadczenia zdobytego przy odmładzaniu BRDM-2 nie potrafiliśmy wykorzystać na rynkach międzynarodowych.

Na podstawie informacji Igora Bożinowskiego


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.