Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowa kamizelka i hełm Brytyjczyków

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 01 lipca 2009

Ochronę osobistą żołnierzy brytyjskich służących w Afganistanie wzmocnią nowe kamizelki balistyczne i hełmy. Ponad 10 000 kompletów zakupionych za 16 mln funtów trafi do użytkowników jesienią 2009.

Od jesieni żołnierze brytyjskich sił zbrojnych w Afganistanie chronić będą nowe zintegrowane modułowe kamizelki ochronne Osprey Assault i hełmy Mark 7 / Zdjęcie: MO W. Brytanii

Nowa zintegrowana modułowa kamizelka ochronna Osprey Assault zastąpi w brytyjskim rynsztunku żołnierskim obecnie używaną kamizelkę Osprey. Mieści wkłady balistyczne miękkie pochodzące z brytyjskiej Aegis Engineering Ltd i belgijskiej Seyntex oraz wyprodukowane przez Morgan Armour Ltd twarde płyty ceramiczne, dwie chroniące żołnierza z przodu i z tyłu (takie same jak w kamizelce Osprey) oraz dwie dodatkowe mniejsze osłaniające boki korpusu ciała.

Poszycie kamizelki jest autorstwa Solo International z Hereford prowadzonej przez byłych żołnierzy 22 pułku SAS. Jej budowa oparta jest na wykorzystaniu szerokiego pasa biodrowego zapinanego na przedzie kamizelki. Osprey Assault w stosunku do swojej poprzedniczki zapewnia większą wygodę noszenia, między innymi dzięki mniejszym gabarytom. Niemniej jednak pewne detale konstrukcji każą sceptycznie podchodzić do zapewnień o osiągnięciu w niej optimum funkcjonalności i ergonomii. Próżno chociażby w kamizelce szukać systemu szybkiego awaryjnego zrzucenia jej z ciała użytkownika. Kamizelkę można rozbudować o osłony balistyczne ramion i szyi.

Obszycie kamizelki taśmami systemu modułowego pozwala mocować na niej ładownice i kieszenie. / Zdjęcie: MO W. Brytanii

Głowy Brytyjczyków będę chronione przez nowy hełm Mark 7, który pojawi się w miejsce wzoru Mark 6A. Jest to wersja hełmu AC900/600 produkowanego przez NP Aerospace, a używanego dotąd przez brytyjskie jednostki specjalne. Czerep hełmu, zgodnie z najnowszymi światowymi tendencjami, jest ukształtowany tak, żeby dobrze współpracował z ochronnikami słuchu i noktowizorem. Zaletą hełmu jest również czteropunktowa podpinka, która służy stabilnemu osadzeniu hełmu na głowie, co można docenić zwłaszcza, gdy ten jest obciążony zamocowanym na nim noktowizorem.

Nowe kamizelki i hełmy pokazano publicznie na wystawie wyposażenia wojskowego Defence Vehicle Dynamics (DVD), która odbyła się w dniach 24 i 25 czerwca br. Do użytkowników zaczną trafiać poczynając od września 2009, równo rok po wstępnym zgłoszeniu na nie zapotrzebowania. Co ciekawe, nowości te nie są owocami programu PECOC (Personal Equipment Common Operating Clothing), w którym rozwijany jest nowy system ekwipunku żołnierzy brytyjskich (nowy system ochrony osobistej obejmujący kamizelkę ochronną, hełm i oporządzenie oraz nowe wersje kamuflażu). To może wskazywać na to, że ich zakup ma charakter zamówienia realizowanego doraźnie, żeby zaspokoić potrzeby oddziałów walczących w Afganistanie.

Nowa kamizelka i hełm powstały niezależnie od prac w programie PECOC nad nowym przyszłościowym wyposażaniem osobistym brytyjskiej armii, w którym tworzona jest m.in. nowa kamizelka ochronna, nowe umundurowanie i nowe udoskonalone wersje kamuflażu DPM: leśny, pustynny (mundur na zdjęciu) i uniwersalny, przeznaczony dla ekwipunku (kamizelka na zdjęciu). / Zdjęcie: MO W. Brytanii


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.