Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tajna operacja DO RSZ

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 07 maja 2020

Dowództwo Operacyjne Rodzajów  Sił Zbrojnych opublikowało unikatowe kadry z otoczonej tajemnicą operacji ewakuacji 10 polskich obywateli: medyków, dziennikarzy i pracowników kontraktowych z Afganistanu na pokładzie samolotu CASA C-295M z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie.

Z Polski do Kabulu wyleciały dwie załogi oraz zespół wojskowych lotniczych ratowników medycznych. Nocą z 3 na 4 maja Polacy w tajemnicy zostali z centrum afgańskiej stolicy przewiezieni do międzynarodowej bazy lotniczej. A następnie z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa biologicznego umieszczeni na pokładzie polskiego samolotu.

Planowanie i przygotowanie procesu ewakuacji zajęło 3 tygodnie. Zmieniono nawet dla zachowania bezpieczeństwa wcześniej uzgodnioną porę operacji. Współpracowano z amerykańskimi władzami wojskowymi oraz zapewniono sobie pomoc dowódcy bazy HKIA w Kabulu – gen. Ahmetema Ilbasa.

/ Zdjęcia: por. Daniel Szatkowski, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

Pierwszą tego typu sekretną Non Combat Evacuation Operation zaplanował, zorganizował i kierował dowódca XI Zmiany PKW Afganistan RSM płk pil. Waldemar Gołębiowski. Zaangażowanych w nią było 32 podległych mu polskich żołnierzy. Działania ewakuacyjne uruchomiła prośba o pomoc w wywiezieniu z Afganistanu zablokowanych tam Polaków ze strony ambasadora RP w Indiach Adama Burakowskiego.

Na podstawie informacji mjra Kamila Szynkowskiego


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.