Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szogun nad Wickiem

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 02 lipca 2009

Od 5 do 24 czerwca 2009 podczas ćwiczeń wojsk OPL Wojsk Lądowych na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce przeprowadzono badania imitatorów celu powietrznego z programowalną trasą lotu MJ-7 Szogun, przygotowanych przez mielecką spółkę Eurotech (patrz RAPORT-wto 05/09).

Jeden z aparatów MJ-7 Szogun podczas wystawy w Wicku

Imitatory wykonały 12 autonomicznych lotów na głębokość 20 do 30 km nad morzem, pokonując łączny dystans ponad 1000 km.

Badany zestaw zapewniał ciągły, niezależny od radiolokacyjnego monitoring pozycji i parametrów lotu imitatora. Sprawdzona została także poprawność działania mechanizmów zapewniających bezpieczne użytkowanie imitatorów na terenie poligonu. Badania potwierdziły możliwość wykrycia i śledzenia imitatora przez urządzenia radiolokacyjne Radwar N-21/22 i systemy Kub i Osa-AK należące do 13. Pułku Przeciwlotniczego.

Kadry z systemu obiektywnej rejestracji, przedstawiające różne fazy namierzania samolotu-celu Szogun podczas niedawnych strzelań

Załogi ćwiczyły przechwycenie przez rakiety szkolne i bojowe, wchodzące w skład zestawów Osa-AK i Kub. Po pomyślnym przeprowadzeniu pierwszej części badań, komisja dopuściła imitator do strzelań bojowych, potwierdzając to stosownym certyfikatem.

24 czerwca, w obecności gen. broni Waldemara Skrzypczaka, dowódcy Wojsk Lądowych, odbyło się strzelanie doświadczalne rakietami zestawów Osa-AK, zakończone trafieniem imitatora. Strzelania doświadczalne wykonywano zarówno z zerwaniem śledzenia, jak i doprowadzając do rażeniem celu. Podczas badań do imitatora MJ-7 Szogun wystrzelono łącznie 7 rakiet bojowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.