Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rafael walczy z koronawirusem

Przemysł zbrojeniowy, 12 maja 2020

Od samego początku kryzysu koronawirusowego siedem zespołów programistycznych Rafaela zostało rozmieszczonych w 11 izraelskich szpitalach, nieprzerwanie pracując nad wykorzystaniem i wdrażaniem zaawansowanych technologii w walce z pandemią SARS-CoV-2.

Wysiłki Rafaela skoncentrowały się na ochronie personelu medycznego przed infekcją SARS-CoV-2 i rozwiązaniach, które można przetestować i wdrożyć w ciągu kilku dni / Zdjęcia: Rafael 

Po przeglądzie i określeniu najważniejszych potrzeb wysiłki izraelskiego przedsiębiorstwa skoncentrowały się na dwóch głównych celach: ochronie personelu medycznego przed infekcją dzięki rozwiązaniom technologicznym i szybko opracowywanym rozwiązaniom, które można przetestować i wdrożyć w ciągu kilku dni.

Wiele rutynowych czynności pielęgniarskich obejmuje obecność fizyczną w salach, gdzie leżą chorzy i bezpośredni kontakt z nimi, zwiększając ryzyko zarażenia. Aby zmniejszyć to ryzyko, Rafael dodał algorytmy przetwarzania obrazu i wizji komputerowej do istniejącego, gotowego robota – tworząc robota Corona, który może wykonywać szereg rutynowych zadań pielęgniarskich, w tym podawanie żywności i leków oraz umożliwia zdalną łączność pomiędzy pielęgniarkami i pacjentami za pomocą ekranu. Wykorzystanie technologii rozpoznawania twarzy, a także informacji wcześniej wprowadzonych przez pielęgniarki, zapewnia, że robot rozdziela posiłki i leki odpowiednim osobom, co znacznie zmniejsza potrzebę pielęgniarek wchodzenia do pokoi pacjentów zakażonych koronawirusem.

Jednym z głównych powodów, dla których pielęgniarki wchodzą do sal chorych, jest sprawdzanie i monitorowanie parametrów życiowych pacjentów oraz odczytywanie parametrów na różnych urządzeniach podłączonych do pacjentów: wentylatorach, urządzeniach do iniekcji dożylnej (IV) i monitorach mierzących ciśnienie krwi, puls i poziom tlenu. Z tego powodu rozwiązanie Rafaela zostało podzielone na 3 części – nad którymi ciągle pracują 3 różne zespoły.

Jeden zespół przetestował kanały łączności respiratorów i urządzeń IV. Korzystając z protokołów łączności, zespół był w stanie przesłać personelowi medycznemu dane w sposób bezpieczny i zaszyfrowany.

W przypadku monitorowania parametrów funkcji życiowych, wyzwanie było znacznie bardziej złożone, ponieważ urządzenia te nie mają protokołu łączności – a większość z nich to starsze modele bez możliwości łączności. Dlatego Rafael opracował proste i skuteczne rozwiązanie z wykorzystaniem podstawowych smartfonów, które są wyposażone w zaawansowane algorytmy przetwarzania i wykrywania obrazów (podobnie jak kierowane pociski rakietowe Rafaela). Telefony te są umieszczone przed monitorami na specjalnych podstawkach i przekazują z monitorów aktualne obrazy danych pacjentów – bez zakłócania ich działania lub dokładności. Dane te są następnie przekazywane zespołom medycznym, co eliminuje potrzebę jakiegokolwiek bezpośredniego kontaktu z pacjentami.

Aby umożliwić lekarzom śledzenie stanu pacjentów w czasie rzeczywistym, nawet z domu, opracowano zaszyfrowaną aplikację opartą na chmurze, która umożliwia bezpieczny dostęp do bazy wszystkich danych pacjenta i jej przeglądanie z dowolnego miejsca. Aplikacja obsługuje nieograniczoną liczbę parametrów i może wykonywać zaawansowane analizy statystyczne danych.

Osoby o podwyższonej temperaturze ciała mogą stanowić zagrożenie dla pacjentów i personelu medycznego, a także ogółu społeczeństwa, i należy je zidentyfikować w obiektach użyteczności publicznej, takich jak szpitale. Do identyfikacji osób w miejscach publicznych Rafael zastosował kamery termowizyjne swojej spółki zależnej Opal, używane w urządzeniach naprowadzających zamontowanych w pociskach, które mogą wykrywać i mierzyć ciepło z dużej odległości.

Specjalne algorytmy dla kamer, które mogą mierzyć temperaturę ciała opracowano w ciągu zaledwie kilku dni. To unikalne rozwiązanie może zidentyfikować zdalnie nieograniczoną liczbę osób przechodzących przed obiektywem kamery, a temperatura ciała każdej osoby jest indywidualnie wykrywana i monitorowana, bez konieczności zatrzymywania się przed kamerą w celu jej sprawdzenia. Program pilotażowy został pomyślnie ukończony w szpitalach Bnei Tzion i HaEmek, a rozwiązanie jest już w powszechnym użyciu. W przyszłości ta niesamowita innowacja może być również zastosowana także w centrach handlowych, sklepach, itp.

Kluczowym narzędziem w walce z ostrymi zaburzeniami oddychania są wentylatory, jednak większość pacjentów ich nie potrzebuje, a zamiast nich wystarczą im maski tlenowe. Jednak stosowane obecnie maski łatwo się zanieczyszczają i stwarzają wysokie ryzyko przenoszenia chorób oraz narażania personelu szpitala i pacjentów. Ponieważ próby izolacji pracowników medycznych nie powiodły się, skupiono się na izolacji pacjentów. Wydawało się, że stosowane we Włoszech urządzenia wentylacyjne oparte na hełmach będą skuteczne, więc specjaliści Rafaela opracowali własny, unikatowy prototyp hełmu tlenowego. Urządzenie to zostało już zatwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia i jest obecnie używane w ramach programu pilotażowego w szpitalach Shaarei Tzedek i Nahariya.

Oprócz tego Rafael bierze również udział w programie współpracy przedsiębiorstw branży obronnej z izraelskimi producentami wentylatorów, który jest organizowany przez izraelską administrację ds. rozwoju uzbrojenia i infrastruktury technologicznej (MAFAT). Współpracując bezpośrednio z Flight Medical, Rafael pomaga im w zakupie komponentów do produkcji wentylatorów i w utworzeniu infrastruktury produkcyjnej.
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.