Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Humber w drodze do Poznania

Historia, Wojska lądowe, 14 maja 2020

13 maja we włoskiej bazie lotniczej Sigonella na Sycylii od załadunku na pokład Herculesa polskich wojsk lotniczych rozpoczęła się operacja lotniczego przerzutu zabytkowego brytyjskiego samochodu pancernego Humber AC Mk III Fox, który służył najprawdopodobniej w jednym z oddziałów 2 Korpusu Polskiego we Włoszech.

Historyczny pojazd z dużym trudem (Humber jest bardzo wysokim pojazdem) udało się ulokować w ładowni samolotu C-130 / Zdjęcia: kmdr ppor. Krzysztof Casta, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

Załadunek cennego zabytku techniki wojskowej zajął kilka godzin. W operacji wzięli udział żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego IRINI, stacjonujący na Sycylii. Hercules z podarowanym Polsce przez Ministerstwo Obrony Republiki Włoskiej Humberem wystartował z lotniska Sigonella wczoraj (14 maja) rano, kierując się na lotnisko we Wrocławiu. Po lądowaniu, zabiegach odkażających i obowiązkowej kwarantannie wóz zostanie przekazany w ręce przedstawicieli poznańskiego Muzeum Broni Pancernej, kierowanego przez ppłka Tomasza Ogrodniczuka. Po przewiezieniu do Poznania przez wiele miesięcy Humber poddawany będzie konserwacji i zabiegom przywracającym jego dawny wygląd z II wojny światowej. W ekspozycji poznańskiej placówki zobaczymy go najprawdopodobniej dopiero w przyszłym roku.

Rodzina brytyjskich samochodów pancernych Humber budowana była przez Brytyjczyków i Kanadyjczyków w latach 1940., przede wszystkim z myślą o oddziałach rozpoznawczych i kawalerii oraz do dalekich misji zwiadowczych podczas walk pustynnych w Północnej Afryce. Oznaczenie Humber Mk III Fox odnosi się do pojazdów produkowanych w zakładach General Motors w Kanadzie. W tego typu wozy, użytkowane przede wszystkim do szkolenia, rozpoznania i obserwacji artyleryjskich, wyposażony był 15. Pułk Ułanów Poznańskich 3. Wielkopolskiej Brygady Pancernej (33 egzemplarze) – jednostka 2. Korpusu Polskiego walczącego w okresie 1944-1945 w Italii. W Humbery Mk IV (z działem 37 mm) wyekwipowany był swego czasu również 1. Pułk Rozpoznawczy 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka, walczący później w Północnej Europie.

Dopiero po dokładnych oględzinach kolejnych warstw farby będzie można orzec do jakiej jednostki mógł należeć wóz odnaleziony na wrakowisku na Sycylii. Na razie wiadomo, że odkryto ślady wymalowanego taktycznego trójkąta, co może oznaczać przynależność do 1. szwadronu 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Załogę pojazdu w wariancie przekazanym Polsce tworzyło 4 pancerniaków, uzbrojenie w wieży – wkm 15 mm BESA i km 7.92 mm, pancerz – do 14 mm.

Dwa Humbery Mk III Fox zostały odnalezione na wrakowisku bazy Sigonella w 2018 przez polskich żołnierzy ówczesnego PKW Sophia. Odkrycia dokonał por. Andrzej Kuder z Krakowa, który służył wówczas na Sycylii w składzie 10. Brygady Logistycznej z Opola. Starania o pozyskanie jednego z nich od władz wojskowych Włoch przyniosły efekt w kwietniu 2020 – w postaci oficjalnego pisma wiceministra obrony Italii. Wówczas uruchomiono planowanie lotniczej operacji logistycznej z wykorzystaniem polskiego Herculesa.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.