Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Uniwersalny nie taki uniwersalny

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 04 lipca 2009

Żołnierze US Army pełniący służbę w Afganistanie mogą niebawem przywdziać nowe mundury we wzorze maskującym innym niż obowiązujący od kilku lat w ich wyposażeniu Universal Camouflage Pattern. Potrzebę takich zmian zauważył Kongres USA.

Uniwersalne walory kamuflażu UCP są podważane od momentu przyjęcia do użycia pokrytych nim mundurów ACU. Okazało się jednak, że w górskiej scenerii Afganistanu sprawuje się nie najgorzej / Zdjęcie: US Army

Komisja Uzgodnień amerykańskiego parlamentu (rozstrzygająca w konfrontacji różnic w aktach prawnych uchwalanych przez Izbę Reprezentantów i Senat), w wydanym przez siebie raporcie wyraziła zaniepokojenie niedostateczną efektywnością maskującą mundurów US Army w Afganistanie. Parlamentarzyści nakazali Departamentowi Obrony przygotowanie działań zmierzających do zaopatrzenia wojsk działających w ramach Operacji Enduring Freedom w odzież polową pokrytą kamuflażem bardziej adekwatnym do scenerii afgańskiej.

Potencjalnym zastępcą/następcą UCP może być MultiCam, stosowany już w amerykańskich jednostkach specjalnych (jest między innymi standardowym wyposażeniem formacji specjalnych podległych US Air Force Special Operations Command - na zdjęciu), które notabene przyjmą niebawem nowe kamuflaże pikselowe, określane jako AOR-1, AOR-2 / Zdjęcie: US Air Force

W Afganistanie, tak jak wszędzie indziej, żołnierze US Army noszą od kilku lat mundury Army Combat Uniform (ACU) w kamuflażu pikselowym Universal Camouflage Pattern. Wzór ten powstał jako uniwersalny i celem jego twórców było uzyskanie kompromisu skuteczności maskowania w środowiskach znacznie różniących się od siebie kolorystką. Efekt jaki uzyskano od początku budził duże kontrowersje żołnierzy. Krytyka odnosi się przede wszystkim do jego szarozielonych barw pozbawionych nasycenia i sprawiających wrażenie wypłowiałych. Sceptyczna opinie na temat jego walorów maskujących były znane od początku użytkowania. Dziwić może jednak, że to akurat kwestia oceny jego skuteczności w Afganistanie może być zaczątkiem procesu, który ma w przyszłości doprowadzić do zastąpienia go przez inny kamuflaż. Jeśli bowiem jest jakieś środowisko naturalne, w którym UCP sprawdza się całkiem przyzwoicie, to są nim właśnie góry afgańskie...

Kamuflaże pikselowe Sił Zbrojnych USA wywodzą się wprost z kanadyjskiego wzoru CADPAT. Modyfikacje jakie odróżniają je od pierwowzoru to zmieniona kolorystyką barw. Podobieństwa między nimi są na zestawieniu zdjęć pokazane na przykładzie wybranej kompozycji plamek / Kompilacja: Adam Dubiel

Dość łatwo wytypować kamuflaż jaki mógłby w pierwszej kolejności zastąpić UCP w Afganistanie. Jest to MultiCam opracowany przez Crye Precison. Mundury w tym wzorze, w kroju zaadaptowanym z ACU są dostępne, bo produkowane przez Propper International. Odzież pokryta MultiCam zyskała już popularność wśród komandosów amerykańskich, brytyjskich, a również polskich (kamuflaż Suez stworzony dla GROM powstał na bazie tego wzoru) czy słoweńskich. Pierwszym precedensem formalizującym użycie takich mundurów, niezgodnych jak dotąd z przepisami US Army, jest zgoda na noszenie umundurowania w MultiCam w Afganistanie przez spadochroniarzy 173. Brygady Powietrzno-Desantowej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.