Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

X-37B znowu na orbicie

Astronautyka, Strategia i polityka, 17 maja 2020

Dziś o 13:14 UTC z kompleksu 41 kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta nośna Atlas V z bezzałogowym wahadłowcem X-37B. Po zaledwie kilku sekundach rakieta zniknęła w chmurach. Na żądanie US Air Force transmisję z lotu zakończono po niecałych 5 minutach, tuż po odrzuceniu osłony głównego ładunku. Około 20 min. po starcie wojskowy pojazd znalazł się na zaplanowanej orbicie – około 350 kilometrów nad Ziemią, z nachyleniem ok. 44o do równika.

Rakieta nośna Atlas V z bezzałogowym wahadłowcem X-37B startuje z kompleksu 41 kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie, 13:14 UTC / Zdjęcie: Alex Polimeni – Spaceflight Now

Rakieta Atlas V została dostarczona przez United Launch Alliance. W jej pierwszym stopniu zostały użyte rosyjskie silniki RD-180. W drugim stopniu wykorzystano amerykańskie silniki Aerojet Rocketdyne RL10. Elementy rakiety weszły ponownie w atmosferę ziemską nad Oceanem Indyjskim na południowy zachód od Australii, około godziny od startu.

Dzisiejsza misja X-37B jest szóstą w historii programu od 2010. Tak jak w przypadku poprzednich, jej cel nie został ujawniony. Wiadomo, że na pokładzie X-37B znajduje się satelita FalconSAT-8 zaprojektowany przez Air Force Academy, o wielkości standardowej zmywarki do naczyń i masie nieco ponad 135 kg. Umieszczono tam też urządzenia do eksperymentów na rzecz NASA i Naval Research Laboratory.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.