Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Turcja kupuje 6 U-214

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 04 lipca 2009

2 czerwca rząd turecki podpisał z niemieckim konsorcjum wart 2,5 mld Euro kontrakt na dostawę 6 okrętów podwodnych klasy U-214.


HDW to część grupy Thyssen Krupp. Dotąd okręty proj. U-214 zakupiła dotąd Grecja (4) i Korea Południowa (3, Pierwszy koreański U-214). Trwają negocjacje z Pakistanem (3 szt.).

Konsorcjum pod wodzą Howaldtswerke-Deutsche Werft (HDW, jego pozostałymi członkami są TKMS i brytyjska MFI) wygrało rywalizację ze stoczniami francuskimi (DCNS) i hiszpańskimi (Navantia) w lipcu 2008. Późniejsze negocjacje dotyczące warunków kontraktu trwały blisko rok. Okręty będą budowane w państwowej tureckiej stoczni Golcuk Shipyard. Udział tureckiego przemysłu w programie jest oceniany na 80%. Tureckie przedsiębiorstwa zbudują 20 podstawowych systemów dla zamówionych okrętów.

Pierwszy U-214 ma wejść do uzbrojenia tureckiej marynarki wojennej w 2015. Uruchamiając przetarg w marcu 2006 Ankara przewidywała, że nastąpi to 2 lata wcześniej (w grudniu tego roku liczbę okrętów zwiększono do 6). W ramach programu powstanie też pływająca baza ratownictwa podwodnego z dwoma ratowniczymi pojazdami głębinowymi.

Zakup okrętów podwodnych to drugi pod względem wartości program modernizacji tureckich sił zbrojnych. Najdroższym, wartym ok. 11 mld USD ma być zakup 100 samolotów wielozadaniowych F-35.

U-214 to okręt o wyporności podwodnej ok. 1800 t i długości 65,3 m. Załogę tworzy 27 marynarzy. Diesel-elektryczny napęd MTU 16V 396 może pracować w obiegu zamkniętym bez dostępu powietrza atmosferycznego przez 3 tygodnie. Uzbrojenie to 8 wyrzutni torped, z których połowa może wystrzeliwać pociski rakietowe. Okręt może zanurzyć się na głębokość 400 m.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra