Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rezygnacja dyrektora lotów załogowych NASA

Astronautyka, Ludzie, 21 maja 2020

19 maja 2020 NASA ogłosiła, że rezygnację złożył szef załogowych lotów kosmicznych Doug Loverro. Jest to bardzo niefortunna informacja, gdyż na 27 maja 2020 jest planowany pierwszy od prawie 10 lat lot astronautów amerykańskich na pokładzie amerykańskiego statku kosmicznego. Od czasu wycofania z eksploatacji promu kosmicznego Space Shuttle w 2011 Stany Zjednoczone Ameryki są bowiem zmuszone korzystać z rosyjskich kapsuł załogowych Sojuz.

Powody rezygnacji nie są upublicznione, ale łączy się tę sprawę z odrzuceniem oferty Boeinga na wyniesienie pojazdów księżycowych za pomocą rakiety nośnej SLS w programie Artemis (Artemida, bliźniacza siostra greckiego boga Apollo). Oferta Boeinga miała być zgodna z preferowaną przez Loverro koncepcją wyniesienia wszystkich pojazdów misji księżycowej za pomocą jednej rakiety nośnej. Jednak ze względu na znacznie wyższe koszty użycia rakiety SLS (do tej pory jeszcze nie sprawdzonej w żadnym locie) oraz wpadki Boeinga związanej z nieudanym lotem kapsuły załogowej w grudniu 2019 zachwiały zaufanie NASA do tego przedsiębiorstwa. 

Przygotowania do lotu rakiety Falcon 9 z kapsułą załogową Crew Dragon, w której na orbitę wokółziemską mają polecieć astronauci Bob Behnken i Doug Hurley / Zdjęcie: NASA

Oferta Boeinga została odrzucona już w pierwszym etapie analizy ofert i ostatecznie przyznano trzy kontrakty na zaprojektowanie i budowę lądowników księżycowych: Blue Origin, Dynetics i SpaceX. Co więcej, każde z tych przedsiębiorstw zaproponowało wyniesienie poszczególnych pojazdów misji księżycowej za pomocą oddzielnych rakiet nośnych i skompletowanie statku kosmicznego na orbicie wokółksiężycowej.

21 maja 2020 ma się odbyć Flight Readiness Review, spotkanie oceniające stan przygotowań do lotu załogowego planowanego na 27 maja o 20:32 GMT. Zapewne na nim zapadnie decyzja o starcie w planowanym terminie lub przesunięciu go na późniejszy termin.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.