Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowy wóz bojowy włoskich komandosów

Przemysł zbrojeniowy, Wojska specjalne, 23 maja 2020

Elitarny włoski 4. alpejski pułk spadochronowy – Monte Cervino został wyposażony w nowy typ pojazdów bojowych – szybkie, wielozadaniowe, terenowe wszędołazy – dostosowane do transportu drogą lotniczą – LTATV (Light Tactical All Tarrain Vehicles), produkowane przez rodzimą spółkę A.R.I.S, budująca pojazdy wojskowe od 1946.

A.R.I.S. (Applicazioni Rielaborazioni Impianti Speciali) – działająca w Lombardore, na obrzeżach portu lotniczego Sandro Pertini w Turynie – zbudowała prototyp wozu spełniającego wymagania włoskich wojsk lądowych, bazując na doświadczeniach pułku Monte Cervino (to włoska nazwa alpejskiego szczytu znanego głównie pod niemieckim mianem Matterhorn) w akcjach w Iraku i Afganistanie. Jest to najlepiej wyszkolona i wzorcowo wyekwipowana jednostka sił zbrojnych Italii, przeznaczona do operacji specjalnych, z tradycjami sięgającymi pól bitewnych I wojny światowej. Alpejski batalion spadochronowy 4. pułku Monte Cervino jest jedyną tego rodzaju formacją na świecie, a uchodzi za straż pożarną Włoch – jest rzucany wszędzie tam, gdzie sytuacja tego wymaga, od dżungli Afryki po pustynie Iraku i góry Afganistanu. Obecnie kilka  plutonów Monte Cervino pełni służbę instruktorką w tym pierwszym, a pełna kompania w tym drugim kraju.

Nowe włoskie pojazdy bojowe LTATV, dostarczane przez turyńską spółkę A.R.I.S. już w rękach elitarnej jednostki włoskich komandosów – 4. alpejskiego pułku spadochronowego Monte Cervino – jedynej tego rodzaju formacji na świecie / Zdjęcia: A.R.I.S.

Spółka A.R.I.S., która produkuje wiele rodzajów pojazdów, przyczep i podwozi na potrzeby włoskiej obronności (między innymi dla wyrzutni rakietowych, wozów rozpoznania i walki radioelektronicznej, nadzoru granic i radiolokacyjnych) podaje, że dostarczane dla Monte Cervino pojazdy LTATV wyposażone są w zestawy do ewentualnej ewakuacji rannych (system mocowania noszy), lawety do montażu kaemów, czy granatników automatycznych, elektryczną wciągarkę z uniwersalnym hakiem, aparaturę do współpracy z indywidualnymi goglami noktowizyjnymi, przyciemniane światła LED, układ mocowań skrzyń z bronią i amunicją, układ instalacji nowoczesnych systemów nawigacji i łączności, możliwość zastosowania generatora prądotwórczego do ładowania baterii wyposażenia indywidualnego komandosów oraz wzmocnienia do podczepiania wozu pod śmigłowce.  

Na życzenie oddziału specjalnego, LTATV mogą być napędzane oszczędnymi turbodieslami lub silnikami benzynowymi, zapewniającymi wyższe przyspieszenia. Mają automatyczną transmisję z przekazaniem momentu obrotowego na każde z 4 kół, które są niezależnie zawieszone, zapewniając dużą dzielność w terenie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.