Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

SatRevolution wyśle satelitę

Astronautyka, 25 maja 2020

20 maja 2020 amerykańska Momentus Space ogłosiła podpisanie trzech umów na wynoszenie małych satelitów w ramach programu ride sharing SpaceX. Współdzielenie się kosztami wynoszenia satelitów (ride sharing) pozwala na skorzystanie z możliwości wysłania satelity na orbitę wokółziemską po bardzo niskiej cenie przy okazji wynoszenia innego większego ładunku. SpaceX regularnie wynosi różnorodne ładunki na orbitę wokółziemską i zazwyczaj ma zapas udźwigu rakiety nośnej, który można wykorzystać do wysyłania w kosmos dodatkowych małych pojazdów kosmicznych.

SpaceX oferuje wyniesienie jednego kilograma na niską orbitę wokółziemską za jedynie 5 tys. USD (ok. 21 tys. PLN), ale trzeba zakontraktować ładunek o masie co najmniej 200 kg. Jeśli masa ładunku jest mniejsza, to i tak trzeba zapłacić cały milion dolarów. Momentus Space wykorzystała tę lukę i oferuje łączone wynoszenie małych satelitów za pomocą swojej usługi Vigoride. Dodatkowo oferuje usługę precyzyjnego pozycjonowania danego nanosatelity na jego dedykowanej orbicie, czego nie zapewnia SpaceX dla dodatkowych ładunków. Głównie chodzi o możliwość podniesienia wysokości orbity za pomocą zespołu napędowego wykorzystującego napęd elektrodynamiczny (jonowy).

Przekrój platformy Światowid pozwalającej na umieszczenie wyposażenia badawczego o niestandardowych wymiarach / Grafika: SatRevolution

Polski producent nanosatelitów SatRevolution podpisał z Momentus Space umowę na wyniesienie małego obiektu LabSat na orbitę wokółziemską w trakcie tegorocznego grudniowego lotu rakiety Falcon 9 z kolejnym zestawem satelitów telekomunikacyjnych Starlink (mają umożliwić łączność internetową z prędkościami transferu sieci komórkowych 5G przy najwyższych częstotliwościach ponad 20 GHz).

SatRevolution współpracuje z Politechniką Wrocławską oraz innymi polskimi uczelniami i wysyłany satelita o wielkości 3U ma wykonywać badania naukowe na rzecz tych uczelni. Co ciekawe, przedsiębiorstwo na swej stronie nie oferuje takiego satelity (co najwyżej o wielkości 2U), chyba, że jest to produkt w ramach projektu Światowid, który jednak ma dotyczyć nietypowych wielkości i kształtów.

Kolejnym klientem jest szkocka Alba Orbital, która chce wynieść na orbitę 10 satelitów PocketQube, które mają kształt sześcianu o boku tylko 5 cm. Ostatnim kontrahentem jest brytyjska Sen, która planuje wysłać satelitę EarthTV, oferującego przesył obrazu Ziemi w czasie rzeczywistym na smartfony i tablety. Sen planuje wysłać 4 takie satelity do końca 2022 z pomocą Momentum Space.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.