Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zmarł mjr Marian Słowiński

Pożegnania, Ludzie, Historia, Wojska lądowe, 03 czerwca 2020

Wczoraj, 2 czerwca, w Warszawie, w wieku 101 lat, zmarł mjr Marian Słowiński, najstarszy weteran 1. Dywizji Pancernej.

/ Zdjęcie: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Marian Słowiński urodził się 8 maja 1919 w Inowrocławiu. W tym mieście skończył szkołę powszechną i wydziałową. W latach 1934-37 uczęszczał do Szkoły Podoficerów Piechoty dla Małoletnich Nr 1 w Koninie. Do początku września 1939 służył w 8. kompanii szkolnej w 67 pułku piechoty w Brodnicy.

W połowie września 1939 skierowano go do Rzeszowa, na stanowisko instruktora w 167. Rezerwowym pułku piechoty. Stamtąd ewakuował się na Węgry. Do 4 kwietnia 1940 przebywał w węgierskim obozie dla internowanych w Érsekújvár, skąd uciekł do Francji. Dostał tam przydział do polskiego wojska. Przeszedł szkolenie przeciwpancerne i pod francuskim dowództwem brał udział w walkach pod Verdun. Następnie przedostał się do Wielkiej Brytanii na pokładzie polskiego okrętu. Do 1944 stacjonował w Liverpoolu, Crawford i Dundee, służąc w 65. Batalionie Czołgów, a następnie w 1. Pułku Pancernym.

W szeregach 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka wziął udział w lądowaniu w Normandii i w walkach na linii Chambois-Falaise, wyzwalaniu Belgii i Holandii (w tym Bredy). Szlak bojowy zakończył pod Wilhelmshaven w Niemczech. Następnie do 1947 przebywał w Hanowerze i w tym roku wrócił do Polski.

Od 1959 pracował w Ambasadzie Kanadyjskiej w Warszawie – najpierw jako kierowca, potem jako kierownik działu administracyjnego. W 1984 przeszedł na emeryturę. Działał w wielu stowarzyszeniach kombatantów, w tym w warszawskim kole byłych żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Wojenne losy Mariana Słowińskiego zostały opisane w książce pt. Przyszła do mnie wojna.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.