Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hełmy HP-5 dla WP

Przemysł zbrojeniowy, Obrona terytorialna, Wojska lądowe, 05 czerwca 2020

Dzisiaj, 5 czerwca, zawarta została umowa na zakup hełmów HP-05, produkcji spółki Maskpol. Umowa dotyczy zakupu i dostaw 50 tys. hełmów w latach 2020-2023 za kwotę 93,5 mln zł. Pierwsze HP-05 trafią do jednostek wojskowych już w lipcu br.

Zakup hełmów typu high-cut HP-05, produkowanych przez Maskpol, wpisuje się we wzmacnianie zdolności Wojska Polskiego w oparciu o produkty polskiego przemysłu zbrojeniowego / Zdjęcie: Maskpol

Gestorem hełmów kompozytowych w siłach zbrojnych RP jest Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Dotychczasowe doświadczenia z eksploatacji hełmów oraz wnioski wpływające do gestora z innych rodzajów SZ RP, a także Polskich Kontyngentów Wojskowych, wskazywały na konieczność pozyskania nowego typu hełmu, który spełniłby wymagania lekkiej piechoty oraz wybranych specjalności wojskowych w innych rodzajach sił zbrojnych.

Wybrany typ hełmu HP-05, produkowany przez spółkę Maskpol, spełnia wymagania pododdziałów lekkiej piechoty, zapewnia też funkcjonalności właściwe dla wybranych stanowisk związanych z obsługą bojowych wozów piechoty, artylerii i innych specjalistycznych we wszystkich rodzajach sił zbrojnych.

Obecnie hełm pełni nie tylko rolę ochrony balistycznej, ale jest również jest nośnikiem dodatkowego wyposażenia takiego jak oświetlenie, czy sprzęt noktowizyjny. Docelowo Dowództwo WOT jako gestor widzi potrzebę utrzymywania w SZRP co najmniej dwóch typów hełmów – typu high-cut i nowego typu hełm pełny stanowiący znaczne udoskonalenie dotychczas stosowanych konstrukcji wz. 2005.

Aktualnie w wyposażeniu SZ RP jest ponad 159 tys. hełmów kompozytowych, nie wliczając hełmów, którymi posługują się żołnierze Wojsk Specjalnych i Żandarmerii Wojskowej.

Na podstawie informacji płka Marka Pietrzaka


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.